Opis produktu: Thumb Joystick
Joystick podobny do analogowych urządzeń wykorzystywanych np. w kontrolerach PlayStation 2. Wykrywanie kierunków ruchu realizowane jest poprzez dwa potencjometry - po jednym (10 kΩ) na każdą oś.
Do obsługi urządzenia wystarczy mikrokontroler z przetwornikiem analogowo-cyfrowym (wejściem analogowym w Arduino). Informacje o położeniu gałki przekazywane są poprzez sygnał analogowy, w którym napięcie odpowiada danej pozycji. Każda oś posiada osobne wyprowadzenie analogowe.
Dla użytkowników Arduino, producent przygotował instrukcję podłączenia wraz przykładowym kodem. Joystick można wykorzystać do sterowania tzw. gimbalem, stosowanym np. do sterowania kamerami w robotach latających.
Ten model nie posiada przycisku, w naszej ofercie również joystick wyposażony w przycisk załączany poprzez naciśnięcie gałki. |
Akcesoria
W celu ułatwienia korzystania z urządzenia w naszej ofercie znajduje się podstawka PCB, umożliwiająca podlączenie joysticka do płytki stykowej lub poprzez przewody. Moduł posiada wyprowadzenia zgodne z popularnym standardem listwy goldpin (2,54 mm).
Z wykorzystaniem płytki podłączenia joysticka sprowadza się do podpięcia pięciu wyprowadzeń:
- VCC - Napięcie zasilania (od 3,3 V do 5 V).
- GND - Masa układu.
- VERT - Analogowe wyjście dla osi pionowej (w pozycji środkowej wartość równa połowie napięcia zasilania VCC/2).
- HORIZ - Analogowe wyjście dla osi poziomej (w pozycji środkowej wartość równa połowie napięcia zasilania VCC/2).
- SEL - stan przycisku - współpracuje tylko z Thumb Joystick z przyciskiem - SparkFun
Thumb Joystick
Opisywany Thumb Joystick wyróżnia się płynnym działaniem, dzięki czemu idealnie nadaje się do precyzyjnego sterowania serwomechanizmami. Ponadto znajduje zastosowanie w projektach związanych ze sterowaniem robotami. Kolejną zaletą Thumb Joysticka jest szeroki zakres ruchów. Po podłączeniu do mikrokontrolera Arduino pozycja (wychylenie) joysticka jest analizowana w czasie rzeczywistym. Sprawdzanie stanu odbywa się poprzez analizę zmiany napięć w potencjometrach. W codziennym użytkowaniu oznacza to brak opóźnień.
Płynnie działający Thumb Joystick - pozostałe informacje
Gałka joysticka jest pokryta antypoślizgowym materiałem, zapewniającym komfortowe użytkowanie. Podłączenie Thumb Joysticka do mikrokontrolera Arduino wymaga bardzo prostego lutowania, które nie powinno sprawić problemów nawet początkującym miłośnikom elektroniki. W kategorii Joystick, Joystick Arduino można znaleźć zarówno podstawki ułatwiające użytkowanie joysticka, jak i praktyczne akcesoria z przyciskiem.
Uwaga!
|
Przydatne linki
|