Opis produktu: Dioda Power LED Star 1 W - żółta z radiatorem
Dioda typu Power LED żółta o mocy 1 W z radiatorem. Poniższy rysunek techniczny pozwala odpowiednio zaprojektować układ dla diody Power Led.
Specyfikacja diody power LED
- Moc: 1 W
- Barwa: żółta
- Długość fali: 592 nm
- Jasność: ok. 30 lm
- Kąt świecenia: 120 °
- Parametry pracy:
- Napięcie: 3,0 V - 3,4 V
- Prąd: maks: 350 mA
Podłączenie
Do poprawnej pracy diody należy podłączyć rezystor lub odpowiedni sterownik ograniczający prąd. Pady są opisane na płytce w następujący sposób:
- + biegun dodatni
- - biegun ujemny
Szczegóły w dokumentacji.
Mocna dioda LED w tradycyjnym kolorze
Dioda Power LED Star 1 W emitująca żółte światło o szczytowej długości fali równej 592 nanometry. Kąt połowiczny (tj. kąt względem osi optycznej, pod jakim element świeci mocą nie mniejszą, niż połowa mocy mierzonej w punkcie leżącym na osi) to 120 o.
Dioda jest zamontowana na radiatorze aluminiowym, który zapewnia nie tylko mocowanie mechaniczne komponentu, ale także pełni rolę podstawowego radiatora, odbierającego ciepło ze struktury półprzewodnikowej. W przypadku pracy ciągłej zdecydowanie zalecamy przykręcenie diody (z wykorzystaniem wycięć, znajdujących się na obrzeżach płytki) do większego, odpowiednio użebrowanego radiatora bądź do grubej blachy aluminiowej (np. obudowy urządzenia).
Diody LED dużej mocy – co warto wiedzieć?
Początkujący elektronicy nierzadko myślą o diodach dużej mocy jako o nieco większych „kolegach” klasycznych, niewielkich diod THT bądź SMD. W rzeczywistości jednak – choć zjawiska stojące za sposobem generowania światła są te same – diody o mocy rzędu 1 W i więcej rządzą się swoimi prawami. Kluczowe znaczenie mają tutaj straty mocy w postaci ciepła i związane z tym zmiany napięcia przewodzenia.
Zasilenie diody dużej mocy napięciem stałym poprzez szeregowy rezystor sprawiłoby bowiem, że – nawet jeśli początkowo prąd mieściłby się w bezpiecznym dla diody zakresie – to po chwili nagrzanie struktury półprzewodnikowej diody LED spowodowałoby zainicjowanie spadku napięcia przewodzenia. To zaś zwiększyłoby prąd w obwodzie do niebezpiecznie wysokiej wartości, a w efekcie doprowadziłoby do przegrzania i spalenia diody. Zalecaną metodą zasilania diod LED jest zatem źródło prądowe, stabilizujące prąd przewodzenia poprzez odpowiednią kompensację zmian napięcia.