Opis produktu: BME280 - czujnik wilgotności, temperatury oraz ciśnienia 110kPa I2C/SPI 3-5 V - STEMMA QT / Qwiic - Adafruit 2652
Prosty w użyciu czujnik temperatury, wilgotności oraz ciśnienia zasilany napięciem od 3 V do 5 V. Komunikuje się poprzez interfejs I2C lub SPI. Stosowany jest m.in. do stacji pogodowych, systemów kontroli warunków panujących w pomieszczeniach zamkniętych, itp.
Do prawidłowego działania wystarczy podłączyć zasilanie oraz linie magistrali I2C: danych SDA i zegarową SCL.
Produkt kompatybilny z Arduino Producent przygotował przewodnik użytkownika dla użytkowników Arduino. |
BME280 - czujnik wilgotności, temperatury oraz ciśnienia.
Podłączenie czujnika
Wyprowadzeniami są pola lutownicze, umożliwiające wlutowanie złącz goldpin - raster 2,54 mm. Dzięki nim możliwe jest połączenie układu z płytką stykową lub modułem głównym za pomocą przewodów. Zestaw zawiera złącza goldpin, do samodzielnego montażu. Do połączenia czujnika z modułem głównym mogą być wykorzystane również złącza STEMMA QT / Qwiic.
Specyfikacja czujnika BME280
- Napięcie zasilania: od 3,0 do 5,0 V
- Wymiary modułu: 19 x 18 x 3 mm
- Dwa otwory montażowe o średnicy 3 mm
- Temperatura
- Zakres pomiarowy: od -40 do 85 °C
- Dokładność: ± 1 °C
- Wilgotność:
- Ciśnienie
- Zakres pomiarowy: od 300 do 1100 hPa
- Dokładność: ± 1 hPa
*RH - Wilgotność względna wyrażana w procentach. Jest to stosunek rzeczywistej wilgoci w powietrzu do maksymalnej jej ilości, którą może utrzymać powietrze w danej temperaturze.
BME280 - czujnik wilgotności, temperatury oraz ciśnienia 110kPa I2C/SPI 3-5V - STEMMA QT / Qwiic - Adafruit 2652
Prezentowany czujnik BME280 powstał z bezhalogenowego materiału, dzięki czemu w sytuacji jego wystawienia na wysoką temperaturę, wydziela bardzo małą ilość gazów. Jeśli chodzi o temperaturę roboczą urządzenia, mieści się ona w zakresie od -40 do +85°C.
Czujnik wilgotności, temperatury i ciśnienia atmosferycznego 110kPa I2C/SPI 3-5V - STEMMA QT / Qwiic model BME280 wyprodukowany przez Adafruit może bezpiecznie pracować nawet w warunkach realnej wilgotności powietrza wynoszącej 100%.
Czujnik wilgotności, temperatury i ciśnienia atmosferycznego - co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Opisywane urządzenie nie pobiera dużo prądu. Pracując w trybie uśpienia, jest to maksymalnie 0,1μA. Kolejną zaletą jest stabilne działanie i duża precyzja, co wynika z wcześniejszego skalibrowania czujnika.
Podczas użytkowania, nie ma konieczności korzystania z dodatkowych akcesoriów. Co więcej, można liczyć na łatwe podłączanie czujnika, co wynika z obecności czytelnych oznaczeń wyprowadzeń widniejących na płytce.