Opis produktu: Akumulator żelowy 6V 4Ah Xtreme
Akumulator żelowy bezobsługowy, bezwyciekowy, wielokrotnego ładowania. Dostosowany do pracy buforowej oraz cyklicznej. Napięcie nominalne wynosi 6 V, pojemność 4 Ah.
Specyfikacja akumulatora
- Napięcie znamionowe: 6 V
- Pojemność: 4 Ah
- Praca cykliczna: 7,25 V - 7,45 V
- Stan czuwania: 6,8 V - 6,9 V
- Maksymalny prąd ładowania: 1,2 A
- Wymiary: 104 x 69 x 45 mm
- Masa: 650 g
W ofercie sklepu także ładowarki do akumulatorów żelowych.
Akumulator żelowy – mobilne źródło energii elektrycznej
Akumulator żelowy przechowuje energię elektryczną do wykorzystania w przyszłości. Stanowi on chemiczne źródło energii elektrycznej i wytwarza napięcie elektryczne w wyniku reakcji chemicznej, która powstaje, gdy dwa różne materiały pod względem składu chemicznego, tj. płyta dodatnia (anoda) i płyta ujemna (katoda), zostaną zanurzone w elektrolicie, roztworze kwasu siarkowego i wody wymieszanej z krzemionką, która pozwala na zmianę postaci elektrolitu z postaci ciekłej na żelową. W typowym akumulatorze kwasowo-ołowiowym VRLA, napięcie wynosi około 2 wolty na ogniwo, co daje łącznie 12 V (dla sześciu cel). Energia elektryczna wypływa z akumulatora, gdy tylko zamknie się obwód między dodatnim i ujemnym biegunem. Dzieje się tak, gdy do akumulatora podłączone jest dowolne obciążenie wymagające zasilania, np. radio samochodowe. W istocie akumulator kwasowo-ołowiowy VRLA funkcjonuje w ciągłym procesie ładowania i rozładowywania. Gdy akumulator jest podłączony do obciążenia, które potrzebuje prądu, takiego jak rozrusznik w samochodzie, prąd płynie z akumulatora i zaczyna się on rozładowywać. Do rozładowania dochodzi także z uwagi na istnienie rezystancji wewnętrznej akumulatora, za sprawą której nieobciążony akumulator rozładowuje się stosunkowo niewielkim prądem, co jest charakterystyczne dla rzeczywistych źródeł napięcia.
Ładowanie akumulatora żelowego 6 V
Kiedy akumulator przestaje dostarczać na swoich zaciskach odpowiednio wysokie napięcie, wówczas oznacza to, że jest już na tyle rozładowany, że trzeba go wreszcie naładować. Najprostszym sposobem jest użycie prostownika transformatorowego. Jeśli nasz prostownik to przestarzała konstrukcja, która wykazuje znaczne wahania napięcia sieciowego i kiepską stabilizację, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest użycie ładowarki cyfrowej. W ładowarce za cały proces ładowania odpowiada mikroprocesor. Proces ładowania jest wieloetapowy i obejmuje m.in. wstępne odsiarczanie akumulatora. Dzięki używaniu takiej ładowarki akumulator zyskuje na żywotności. Czas ładowania akumulatora jest odpowiednio proporcjonalny do jego stopnia rozładowania.
Przydatne linki |