Czujniki gestów i czujniki ruchów
Gdzie jest pilot od telewizora?
Każdemu z nas zapewne nie jeden raz zdarzyło się szukać w domu pilota do urządzenia RTV. Skorzystaj z dostępnych w Botland czujników gestów i zbuduj własny pilot do Twojego telewizora, którego już nigdy nie będziesz musieć szukać. Z pomocą przyjdą czujniki gestów. Można je podzielić na dwie kategorie: dotykowe i bezdotykowe. W tych pierwszych elementem odbierającym gest jest na przykład tzw. „track ball”, który umożliwia nam śledzenie ruchu w obszarze 360 stopni. Dodatkowo podświetlany i wyposażony w przycisk pod kulką. Bardziej zaawansowane czujniki gestów pracują na zasadzie pomiaru natężenia światła. Wykrywają ruch w płaszczyźnie w odległości od 5 cm do 30 cm i rozpoznają nawet dziewięć gestów takich jak: ruch w prawo, lewo, góra, dół, przybliżenie i oddalenie od czujnika, ruch okrężny zgodny i przeciwny do ruchu wskazówek zegara oraz ruch typu fala (machanie). Posiadają tryb „gamingowy” charakteryzujący się szybkim przetwarzaniem danych. Oczywiście czujniki te są kompatybilne z większością modułów uruchomieniowych, w tym Raspberry Pi i Arduino. Jeżeli jednak to dla Ciebie za mało, możesz skorzystać z praktycznie nieograniczonych możliwości jakie oferuje sobą czujnik gestów jakim jest Leap Motion Controller. kompatybilny z większością modułów uruchomieniowych, w tym Raspberry Pi i Arduino. Ten precyzyjny czujnik gestów wyposażony w kilka kamer oraz czujnik światła IR potrafiący wykrywać ruch w przestrzeni 3D. Śledzi ruchy obu rąk oraz 10 palców z bardzo dużą precyzją i niewiarygodną prędkością. Posiada aktywną społeczność programistów, którzy wzajemnie wspierają się w realizacji swoich projektów. Nie czekaj i zacznij zabawę już teraz!
Czujniki ruchu do zastosowań w Twoim domu lub biurze.
Czy wracałeś kiedyś późnym wieczorem do swojego mieszkania lub domu i potykałeś się, zanim namierzyłeś włącznik światła? Zastanawiałeś się dlaczego brama automatyczna nie przytrzasnęła Twojego samochodu w trakcie przejazdu? Jak otwierają się automatyczne drzwi? W jaki sposób system alarmowy wykrywa intruza? To tylko kilka z przypadków, kiedy stosuje się czujniki ruchu. W przypadku automatyzacji oświetlenia możliwe jest zainstalowanie czujników w obudowach do montażu naściennego lub sufitowego. Zasięg działania takiego czujnika wynosi nawet kilkanaście metrów i jest z reguły regulowany poprzez potencjometr. Ich pole widzenia waha się od 180 aż do 360 stopni. Często czujniki ruchu, dedykowane do sterowania oświetleniem, wyposażone są także w czujnik zmierzchu, który umożliwia dodatkowo uzależnienie działania czujnika ruchu od pory dnia, a także „timer”, w którym ustawisz czas załączenia wyjścia czujnika po wykryciu przez niego poruszającego się obiektu. Podłączając czujniki ruchu do sygnalizatora akustycznego czy też centralki alarmowej zbudujesz swój system alarmowy, który ostrzeże Cię przed nieproszonym gościem.
Coś dla fanów własnych konstrukcji
W Botland znajdziesz szeroką gamę czujników dedykowanych do układów mikrokomputerowych takich jak Raspberry Pi, czy Arduino jak również z serii DFRobot Gravity. Oferujemy Ci czujniki ruchu, które mogą pracować również jako czujniki wibracji, pochylenia, uderzeń czy też wstrząsów. Dzięki miniaturowym wykonaniom (ich wymiary zaczynają się już od kilkunastu milimetrów), doskonale sprawdzą się w systemach zabezpieczeń pojazdów. Pamiętaj, że najskuteczniejszy system alarmowy to taki, który zbudujesz sam. Oprócz klasycznych czujników typu PIR (pasywny czujnik podczerwieni), gdzie wykrywanie ruchu opiera się na precyzyjnym pomiarze temperatury – obiekt w polu działania czujnika zmienia temperaturę otoczenia, proponujemy Ci czujniki ruchu mikrofalowe, które wykorzystują w swoim działaniu np. zjawisko Dopplera. Czujnik mikrofalowy doskonale sprawdzi się w systemach, gdzie nie chcesz by zmiana temperatury miała wpływ na jego działanie.