Lutowanie jest jedną z najważniejszych umiejętności niezbędnych przy obcowaniu z elektroniką, zarówno dla osób zajmujących się tą dziedziną hobbystycznie, jak i profesjonalnie. Posiadając umiejętność lutowania, masz znacznie rozszerzone pole manewru w majsterkowaniu - lutowanie jest nieodzowne podczas większości prac serwisowych i montażowych - również podczas prototypowania elektroniki. W naszej ofercie znajdziesz lutownice, stacje lutownicze (również z funkcją lutowania gorącym powietrzem!), wymienne końcówki lutownicze, tygle lutownicze, topniki, spoiwa, a także inne praktyczne akcesoria, dzięki którym lutowanie będzie dla Ciebie dużo łatwiejsze i przyjemniejsze. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w kategorii Lutowanie!
Lutowanie
Plecionka do odsysania cyny 2mm
Plecionka do usuwania nadmiaru cyny. Szerokość 2 mm, długość 1,5 m.- Darmowa dostawa
Gąbka do czyszczenia grotu - kwadrat - 5szt.
Gąbka do czyszczenia grotu lutownicy w kształcie kwadratu o boku około 60 mm.- Darmowa dostawa
Uchwyt z lupą - trzecia ręka ZD10D - Vorel 73500
Uchwyt montażowy z lupą powiększającą 2,0 dioptrie oraz dwoma chwytakami. Produkt świetnie sprawdzi się w pracy z drobną elektroniką m.in. w trakcie lutowania lub łączenia...- Darmowa dostawa
Pęseta antymagnetyczna zakrzywiona Vetus ESD15 - 116mm
Pęseta antymagnetyczna ze stali nierdzewnej. Symbol: HRC40 Vetus ESD15. Długość: 116 mm.- Darmowa dostawa
- Darmowa dostawa
- Darmowa dostawa
Stacja lutownicza Zhaoxin 936DH - 75W
Grotowa stacja lutownicza Zhaoxin 936DH o mocy całkowitej 75 W z płynnie regulowaną temperaturą od 200°C do 480°C. Urządzenie wyróżnia bardzo lekka kolba (tylko 45 g) oraz...- Obniżka
- Darmowa dostawa
- Promocja
- Darmowa dostawa
- Darmowa dostawa
- Darmowa dostawa
Plecionka do odsysania cyny 2,5mm
Plecionka do odsysania cyny o szerokości 2,5 mm i długości 1,5 m. Niezastąpione narzędzie w każdym warsztacie elektronicznym. Plecionka jest używana do usuwania nadmiaru cyny...- Darmowa dostawa
Plecionka do odsysania cyny 3 mm
Plecionka do usuwania nadmiaru cyny. Szerokość 3 mm, długość 1,5 m.- Darmowa dostawa
Zestaw grotów do stacji lutowniczych - seria 900M - 10szt.
Zestaw grotów do stacji lutowniczych seria T, współpracuje m.in ze stacjami: 936, 937, 803, 738, 995da+ itp.- Darmowa dostawa
Plecionka do odsysania cyny 1mm
Plecionka do usuwania nadmiaru cyny. Szerokość 1 mm, długość 1,5 m.- Darmowa dostawa
Pęseta antymagnetyczna prosta Vetus ESD12 - 135mm
Pęseta antymagnetyczna z kwasoodpornej stali nierdzewnej. Wyposażona w izolowaną rękojeść. Zapewnia ochronę przed skutkami działania magnetycznych pól, co jest szczególnie...- Darmowa dostawa
- Darmowa dostawa
Topnik RF800 z pędzelkiem 50ml
Topnik w płynie typu "no clean" z pędzelkiem. Opakowanie o pojemności 50 ml .- Darmowa dostawa
- Darmowa dostawa
- Darmowa dostawa
- Darmowa dostawa
- Darmowa dostawa
Plecionka do odsysania cyny 1,5mm
Plecionka do odsysania cyny w lutowaniu. Niezastąpione narzędzie w warsztacie elektronika pozwalające na usunięcie nadmiaru cyny z połączeń lutowanych. Szczególnie przydatna w...- Darmowa dostawa
Czyścik do grotów z metalową podstawką i antypoślizgowymi nóżkami
Czyścik wykonany z wiórek mosiężnych w metalowej podstawce z antypoślizgowymi nóżkami. Skutecznie oczyszcza grot lutownicy z resztek cyny, kalafoni, itp.- Darmowa dostawa
- Darmowa dostawa
Zobacz również
Lutownice i stacje lutownicze - pomocne w każdym warsztacie
Podstawowym zastosowaniem lutownicy jest lutowanie - wykonywane metalicznych połączeń elektrycznych między elementami elektronicznymi poprzez topienie spoiwa lutowniczego między elementami. Podłączona do źródła napięcia lutownica, dostarcza energię cieplną (wytworzoną wskutek przepływu prądu przez grzałkę lutownicy) do końcówki lutowniczej, która pełni kluczową rolę w procesie lutowania. Po podłączeniu lutownicy do źródła napięcia należy poczekać kilka minut, aż grot lutownicy nagrzeje się do optymalnej temperatury, przy której będziesz mógł swobodnie topić spoiwo lutownicze, a następnie za jego pomocą połączyć ze sobą elementy montowanego bądź naprawianego obwodu elektrycznego. W ofercie posiadamy lutownice kolbowe, a także stacje lutownicze z funkcją regulacji temperatury oraz funkcją lutowania gorącym powietrzem. W bardziej zaawansowanych zadaniach sprawdzą się stacje lutownicze z wentylatorem w kolbie oraz osobną funkcją rozlutowywania i z możliwością zapisywania ustawień parametrów pracy.
Spoiwa i topniki - ,,paliwo” do lutowania
Nawet najbardziej zaawansowany technicznie samochód, nie ma szans prawidłowo funkcjonować przy źle dobranym paliwie, oleju silnikowym i innych materiałach eksploatacyjnych. Podobnie jest z lutowaniem - poza dobraniem odpowiedniej aparatury lutowniczej, należy pod zakres wykonywanych prac dobrać właściwe spoiwo lutownicze i substancje topnikowe. W ofercie posiadamy spoiwa lutownicze o standardowym składzie 60% cyny (pełniącej funkcję właściwego spoiwa) + 40% ołowiu (pełniącego funkcję topnika ułatwiającego proces lutowania). W zależności od pola powierzchni lutowanego obszaru oraz ilości żył przewodów i ich przekroju poprzecznego, warto dobrać cynę pod kątem przekroju drutu lutowniczego. Podczas lutowania, temperatura topnienia lutowia, musi być o ok. 100°C niższa od temperatury grota lutownicy, aby proces lutowania był efektywny. Zastosowanie kalafonii w procesie lutowania ułatwia rozprowadzanie cyny, a także pomaga chronić przed wykonaniem niepożądanych zwarć wskutek rozlania cyny poza docelowym obszarem lutowania. Z uwagi na wyższy poziom trudności lutowania w technice montażu powierzchniowego (SMD) względem montażu przewlekanego (THT), pomocne jest użycie pasty lutowniczej oraz topnika żelowego, który należy zaaplikować pod element lutowany, przed przystawieniem końcówki lutowniczej do jego wyprowadzeń na polach lutowniczych.
Szeroka oferta akcesoriów ułatwiających lutowanie
Aby profesjonalnie wykonać lutowanie, poza lutownicą i spoiwem warto jest mieć na wyposażeniu warsztatu również inne akcesoria, które uczynią Twoje lutowanie jeszcze bardziej efektywnym. Z uwagi na to, że grot lutownicy jest najważniejszym, końcowym ogniwem w łańcuchu przekazywania energii cieplnej niezbędnej do stopienia lutowia, ważne jest utrzymanie czystości grota oraz powierzchni lutowanej, ponieważ jakość procesu lutowania warunkuje prawidłowość montażu elektroniki, a co za tym idzie - prawidłowego funkcjonowania urządzenia. W tym celu warto, abyś nabył czyścik z wkładem z mosiężnych wiórów bądź gąbkę lutowniczą, którą przed użyciem należy zwilżyć wodą. Takie rozwiązanie pozwala na czyszczenie grota lutownicy na bieżąco i przedłuża jego żywotność. Ponieważ podczas lutowania mogą zdarzyć się błędy montażowe, wówczas dobrze jest mieć pod ręką odsysacz oraz miedzianą taśmę plecionkową, która pochłania lutowie i chroni pole lutownicze przed uszkodzeniem podczas rozlutowywania. Lutowie poza cyną, zwykle w swoim składzie zawiera także ołów wspomagający topienie cyny. Z powodu temperatury grota przekraczającej 300°C podczas lutowania miękkiego, dochodzi do wytwarzania szkodliwych dla zdrowia oparów lutowniczych, dobrym rozwiązaniem tego problemu jest wykorzystanie pochłaniacza oparów lutowniczych, który ma postać wentylatora wyciągowego z filtrem węglowym. Polecamy również szczotki ESD do czyszczenia elektroniki w urządzeniach podatnych uszkodzenie wskutek wyładowań elektrostatycznych oraz szkła powiększające i uchwyty robocze do płytek PCB, które zdecydowanie pomogą w warsztacie podczas prac montażowych, serwisowych i projektowych.
Lutowanie - FAQ
Lutować można rozmaite elementy metalowe, w tym przewody, komponenty elektroniczne, części konstrukcyjne, obudowy, rury, narzędzia i wiele innych przedmiotów.
Podczas lutowania cyną należy pamiętać o odpowiednim odtłuszczeniu powierzchni, korzystaniu ze specjalnego topnika i zachowaniu właściwej temperatury podczas całego procesu. Szczegółowe wskazówki znajdziesz na naszym blogu w artykule “Jak lutować - poradnik”.
Do podstawowego odtłuszczenia powierzchni można wykorzystać wysokoprocentowy spirytus lub benzynę ekstrakcyjną. Ponadto przyczepność lutu można poprawić, korzystając ze specjalnych kwasów lutowniczych do wytrawiania powierzchni oraz odpowiedniego topnika.
Prawidłowa temperatura lutowania zależy od parametrów wykorzystywanego spoiwa i lutowanych elementów - musi być ona wystarczająca do rozpuszczenia spoiwa, ale niższa niż temperatura topnienia lutowanych przedmiotów. Podczas klasycznego lutowania elektroniki temperatura grota to najczęściej 320-350°C.
Wykonywane w prawidłowy sposób i z zachowaniem środków bezpieczeństwa lutowanie nie jest szkodliwe dla zdrowia.
Lutowanie twarde to technika lutowania w temperaturze przekraczającej 450°C. Luty wykonywane są z aluminium, srebra, miedzi, fosforu, niklu, kobaltu, palladu czy nawet złota.
Lutowanie miękkie to technika lutowania w temperaturze poniżej 450°C. Jako spoiwo lutownicze wykorzystuje się wówczas głównie stopy cyny, bizmutu, kadmu i antymonu.
Lutowanie techniką hot air, czyli gorącym powietrzem, wykonuje się zazwyczaj w temperaturze od 320°C do 380°C. Regulacja nadmuchu w lutownicach hot air jest zwykle stopniowa, a wykres zależności temperatury od ustawionego stopnia nadmuchu można znaleźć w instrukcji użytkowania.