Jak kleić, żeby „złapało”?
Czy to możliwe, że mimo użycia supermocnego kleju, pozornie połączone powierzchnie dają się łatwo rozdzielić, a nawet zupełnie nie chcą do siebie przylegać? Dzieje się tak wtedy, gdy rodzaj kleju nie jest odpowiedni do danego zastosowania. Skład chemiczny oraz konsystencja wpływają bardzo mocno na siłę klejenia i czas wiązania. Gęsty klej lepiej nadaje się do nierównych, niezbyt precyzyjnie spasowanych powierzchni, podczas gdy rzadki, bardziej płynny, sprawdzi się w łączeniu „na styk” gładkich detali. Niezwykle ważna jest także elastyczność kleju po całkowitym związaniu. W przypadku elementów, które podczas pracy mogą być poddawane większym naprężeniom mechanicznym lub drganiom, powinny być stosowane kleje lub żywice dwuskładnikowe (epoksydowe), które będą w stanie kompensować mikroruchy, nie tracąc przy tym siły trzymania. Niektóre materiały (np. teflon, polipropylen czy silikon) w ogóle nie dają się kleić lub wymagają stosowania specjalistycznych, dedykowanych substancji.
Kleje i żywice w ofercie sklepu Botland
W naszej ofercie znajdziesz bogatą ofertę klejów do różnych zastosowań. Jednym z bardziej uniwersalnych i szeroko rozpowszechnionych związków podstawowych jest cyjanoakryl (cyjanoakrylan etylu). Wbrew pozorom, substancja ta stanowi główny składnik nie tylko rzadkich, bardzo płynnych klejów, ale także tych o średniej lub gęstej konsystencji – przykładem jest seria klejów CA firmy Joker. Podobny skład mają także kleje ze słynnej serii Kropelka czy Super Glue. Warto wiedzieć, że – pomimo i tak dość krótkiego czasu wiązania tej grupy klejów – proces można przyspieszyć, stosując aktywator w sprayu, także produkcji firmy Joker. Doskonałym rozwiązaniem do klejenia większych elementów oraz detali o nierównomiernych lub bardzo małych powierzchniach styku, będzie dwuskładnikowa żywica epoksydowa B&Q, a także nieśmiertelny Poxipol. Zawsze warto zapoznać się z charakterystyką danego kleju, a w miarę możliwości – sprawdzić jego działanie na kawałku tego samego materiału lub choćby w niewidocznym miejscu detalu.
Klejarki i wkłady
Bardzo chętnie stosowane, zarówno przez amatorów, jak i zawodowców, są klejarki – czyli urządzenia popularnie nazywane „pistoletami klejowymi”. Klej w sztyfcie (wkład) jest umieszczony w bardzo prostym mechanizmie, popychającym go w kierunku rozgrzanej, najczęściej mosiężnej głowicy. Kształtuje ona strumień rozgrzanego kleju wypływającego przez przeciwny koniec. Po zastygnięciu można uzyskać relatywnie elastyczne, trwałe połączenie, które – w przeciwieństwie do klejów płynnych – pozwala łączyć ze sobą nawet niestykające się elementy. W naszej ofercie znajdziesz klejarki od miniaturowych (15 – 20 W mocy grzania) aż do mocnych, 60-watowych (np. ZD-8A). Moc grzałki wpływa bezpośrednio na czas topienia kleju, a więc także na wygodę pracy.