Opis produktu: Chwytak podciśnieniowy FFQ 939
Chwytak podciśnieniowy (próżniowy) służy do przenoszenia drobnych przedmiotów np: układów scalonych bez użycia pęsety. Cenny podczas lutowania/wylutowywania elementów w małych obudowach. Chwytak wykonany jest z materiału mającego właściwości ESD. Podciśnienie jest wytwarzane poprzez ściśnięcie gumowej końcówki chwytaka.
Zestaw zawiera:
- Uchwyt ( pompka wytwarzający podciśnienie )
- Wymiar: długość 150 mm, średnica 15 mm
- 3 końcówki z elastycznymi przyssawkami o rozmiarach:
- 2mm
- 6mm
- 8mm
Pomocne narzędzie przy serwisowaniu urządzeń z układami BGA
W naprawach elektroniki, niejednokrotnie się okazuje, że musimy sięgnąć po narzędzie, którego przy najprostszych naprawach nie potrzebujemy. Natomiast kiedy naprawiamy płytę główną telefonu lub komputera, częstą naprawą jest przelutowanie układu scalonego BGA. Aby bezpiecznie usunąć układ z płyty głównej, przyda nam się chwytak podciśnieniowy, który umożliwia ,,złapanie” układu BGA od góry i jego podniesienie po rozgrzaniu padów lutowniczych.
W trosce o bezpieczeństwo: chwytak wykonany zgodnie wymaganiami ochrony ESD
Podczas naprawy urządzeń elektronicznych, w zależności od zastosowanych w ich konstrukcji elementów, może istnieć większe bądź mniejsze zagrożenie zarówno dla serwisanta, jak i samego urządzenia. Szczególnie niebezpieczne są urządzenia wyposażone w kondensatory wysokiego napięcia, które od chwili wyłączenia urządzenia, mogą w dalszym ciągu przez czas nawet do kilku dni trzymać zgromadzoną energię. Co więcej, człowiek również może zgromadzić na swoim ciele bardzo duży ładunek elektryczny, którego rozładowania (wyładowanie elektrostatyczne) może być odczuwalne dla samego człowieka (np. w wyniku dotknięcia metalowego, uziemionego przedmiotu), ale jeśli ładunek jest odpowiednio niewielki, możemy nie odczuć jego rozładowania, ale może się to okazać niebezpieczne dla samej elektroniki. Z tego względu, obudowa chwytaka podciśnieniowego została wykonana z materiału rozpraszającego ładunki statyczne, zapobiegając wyładowaniom elektrostatycznym.