Opis produktu: Triak BT138-600E 600 V / 12 A - THT - 5 szt.
Triak BT138-600E w obudowie THT TO220 - przewlekanej. Napięcie Vdrm wynosi do 600 V, maksymalny prąd It to 12 A. Prąd bramki Ig wynosi maksymalnie 25 mA.
Specyfikacja triaka BT138-600E
- Napięcie Vdrm: maks. 600 V
- Prąd It: maks. 12 A
- Prąd bramki Ig: maks. 25 mA
- Obudowa: TO220 (THT)
Szczegóły w dokumentacji.
Elementy sprzedawane w pakiecie po 5 sztuk. |
Triak BT138-600E 600V/12A - prosty i wszechstronny element do sterowania mocą w obwodach prądu przemiennego
Triak BT138-600E 600V/12A jest przyrządem półprzewodnikowym, którego zakres zastosowań obejmuje liczne aplikacje, w których kluczowe jest sterowanie poborem i przepływem mocy elektrycznej w obwodach prądu przemiennego. Wykorzystując triaki, możemy płynnie sterować jasnością oświetlenia opartego na lampach inkadescencyjnych, a także prędkością obrotową silników indukcyjnych klatkowych i komutatorowych prądu przemiennego, stosowanych w wentylatorach czy elektronarzędziach ręcznych. Należy zwrócić uwagę na maksymalny pobór mocy przez aplikację docelową - w przypadku długotrwałej pracy pod dużym obciążeniem, zalecane jest przykręcenie triaka do radiatora.
Triak BT138-600E 600V/12A - budowa i zasada działania
W najprostszym ujęciu, triak stanowią dwa tyrystory połączone ze sobą w sposób antyrównoległy, tj. katoda pierwszego tyrystora ma połączenie z katodą drugiego triaka, a oba tyrystory są sterowane przez tę samą bramkę. Kiedy wyprowadzenia prądowe triaka są połączone w obwodzie zamkniętym ze źródłem zasilania, podając krótki impuls na bramkę triaka, wprowadzamy go w stan przewodzenia. Ponieważ prąd przemienny przechodzi przez zero, triak jest wtedy wyłączany i przestaje przewodzić. Z tego względu, wymagane jest okresowe dostarczanie impulsów sterujących na bramkę triaka - można to zrealizować stosując np. diak (triak bez bramki) wyzwalany przez progową wartość napięcia, powodującą przejście diaka w stan przewodzenia prądu, który dopływając do bramki triaka, w rezultacie powoduje jego wyzwolenie.