Stabilizator LDO 3,3 V / 800 mA
Markowy stabilizator liniowy typu LDO – LD1117 (oznaczenie na obudowie: LD33V), produkowany przez firmę ST Microelectronics. Układ oferowany w kilku różnych rodzajach obudów (zarówno THT, jak i SMD) tutaj dostępny jest w rozmiarze TO220 do montażu przewlekanego. Napięcie wyjściowe wynosi 3,3 V (nadaje się np. do zasilania mikrokontrolerów STM32), zaś maksymalne obciążenie jest równe 800 mA.
Stabilizator LDO 3,3V LD1117V33 - THT TO220 - 5 szt. jest dobrze zabezpieczony – posiada wewnętrzne obwody wyłączające wyjście po stwierdzeniu przekroczenia temperatury struktury półprzewodnikowej (np. przy niewłaściwym chłodzeniu), a także w przypadku przekroczenia nadmiernego natężenia prądu wyjściowego. Napięcie na wejściu stabilizatora nie powinno przekraczać (w żadnych warunkach pracy) wartości 15 V.
Specyfikacja stabilizatora LD1117V33
- Napięcie wejściowe: do 15 V
- Napięcie wyjściowe: 3,3 V
- Maksymalny prąd wyjściowy: 0,95 A
- Obudowa: TO-220
- Sprzedawany po 5 sztuk.
Szczegóły w dokumentacji.
Stabilizator LDO 3,3V LD1117V33 – THT TO220 – 5 szt.
W naszej ofercie proponujemy stabilizatory liniowe wykonane w technologii przewlekanej THT. To wysokiej jakości komponenty, które doskonale sprawdzą się zarówno do projektów studenckich, dla domowych amatorów elektroniki, jak i do profesjonalnych rozwiązań.
Oferowany produkt to opakowanie, które zawiera 5 sztuk stabilizatorów liniowych Ld1117v33. Stabilizatory to, inaczej mówiąc, komponenty elektroniczne, które są w stanie regulować napięcie do określonego poziomu.
Stabilizator Ld1117v33 w obudowie TO220
Dzięki zastosowaniu obudowy THT komponenty łatwiej jest wykorzystywać wielokrotnie na przykład do prototypowania urządzeń na płytkach stykowych. Stabilizatory tego typu bardzo często wykorzystywane są w projektach elektronicznych do ochrony innych komponentów, które są wrażliwe na zmiany napięcia.
Stabilizator liniowy zapewnia niewielki koszt, wysoką niezawodność i trwałość, ale należy pamiętać, że podczas pracy wydziela proporcjonalną ilość ciepła do różnicy napięć między wejściem a wyjściem komponentu. Rozwiązaniem jest oczywiście montaż odpowiedniego radiatora pochłaniającego tę energię.
Zasady stosowania stabilizatorów LDO
Stosując stabilizatory liniowe należy pamiętać o regułach ich właściwego doboru do danej aplikacji. Oczywiście, w żadnym przypadku nie należy przekraczać maksymalnych wartości prądu wyjściowego i napięcia wejściowego. Ale czy istnieje ograniczenie dot. minimalnej wartości napięcia zasilającego stabilizator? Odpowiedź brzmi – tak, a dokładna wartość progu zależy od rodzaju układu i warunków pracy.
Do poprawnej stabilizacji tętnień i wahań napięcia stabilizator „potrzebuje” pewnego minimalnego spadku napięcia, mierzonego pomiędzy wejściem, a wyjściem układu (Ud = Uin – Uout). W przypadku LD1117V33 minimalna wartość Ud wynosi 1 V – zatem napięcie wejściowe nigdy nie powinno spaść poniżej progu: 1V + 3,3 V = 4,3 V. W nocie katalogowej układu można znaleźć maksymalne wartości Ud – dla obciążenia na poziomie 800 mA napięcie to może wzrosnąć do 1,2 V.