- Obniżka
Opis produktu: Pimoroni Pico LiPo - płytka z mikrokontrolerem RP2040 - Pimoroni PIM560
Płytka z mikrokontrolerem RP2040 stworzona przez firmę Pimoroni. Moduł oparty został na mikrokontrolerze Raspberry Pi RP2040, na płytce umieszczono również 16 MB pamięci QSPI flash, złącze USB typu C, STEMMA QT / Qwiic, złącza do debugowania oraz układ ładowarki akumulatorów Li-Pol. Płytka posiada ten sam układ i wyprowadzenia co oryginalne Raspberry Pi Pico stworzone przez fundację Raspberry Pi, co umożliwia stosowanie wszystkich nakładek i innych dodatków kompatybilnych z Raspberry Pi Pico.
Pimoroni Pico LiPo jest zasilane i programowane przez złącze USB typu C i jest wyposażone w pamięć flash QSPI o pojemności 16 MB, która umożliwia realizację nawet najcięższych projektów. Dzięki złączu STEMMA QT / Qwiic możliwe jest połączenie całej masy czujników i modułów, a także debugowanie w przypadku chęci programowania za pomocą debuggera SWD. Na płytce umieszczono również przycisk BOOTSEL oraz zasilania.
Wbudowany układ ładowarki
Pimoroni Pico LiPo posiada również wbudowany układ zarządzania akumulatorami Li-Pol / Li-Ion, dzięki czemu można w łatwy sposób ładować akumulator poprzez złącze JST. Do obwodu ładowarki podłączone są dwie diody LED, które informują o stanie zasilania oraz ładowania.
Rozpoczęcie pracy z Pimoroni Pico LiPo
Moduł programowany jest za pomocą języka C/C++ lub MicroPython w taki sam sposób, jak Raspberry Pi Pico. Więcej informacji można znaleźć w plikach SDK na stronie Raspberry Pi Pico. Możliwe jest również programowanie w CircuitPython, który jest łatwym w użyciu ekosystemem z dużą ilością przykładowych kodów i sterowników do łączenia się z różnymi rodzajami sprzętu. Producent przygotował oprogramowanie CircuitPython oraz przewodnik.
Przycisk zasilania możne być również używany jako przycisk reset. Wystarczy dwukrotnie go nacisnąć, aby odciąć i przywrócić zasilanie.
Mikrokontroler RP2040
Mikrokontroler Raspberry Pi RP2040 oparty został na dwurdzeniowym procesorze ARM Cortex M0+ działającym z częstotliwością 133 MHz. Wyposażony został w 264 kB pamięci SRAM, 30 pinów GPIO, w tym czterokanałowy przetwornik ADC 12-bit oraz obsługę USB. Jedną z ważniejszych funkcji RP2040 są programowalne IO, które umożliwiają wykonywanie niestandardowych programów, które są wstanie manipulować pinami GPIO i przesyłać dane między urządzeniami peryferyjnymi - mogą odciążać zadania wymagające wysokich prędkości przesyłania danych.
Główne cechy płytki Pimoroni Pico LiPo
- Układ: RP2040
- Procesor: ARM Cortex M0+ Dual-Core 133 MHz
- Pamięć SRAM: 264 kB
- Pamięć flash QSPI: 16 MB, wspiera XiP
- Układ ładowarki: MCP73831,
- Prąd ładowania: 215 mA
- Złącze USB C do programowania i zasilania
- Złącze 4-pin STEMMA ST / Qwiic
- Złącze debugger 3-pin JST-SH
- Złącze akumulatora: JST-PH
- Przycisk zasilania
- Diody zasilania i ładowania
- Wbudowany regulator napięcia 3,3 V (prąd wyjściowy maks. 600 mA)
- Napięcie zasilania: od 3 V do 5,5 V
- Kompatybilny z rozszerzeniami dla Raspberry Pi Pico
- Wymiary: 53 x 21 x 8 mm
Pimoroni Pico LiPo - płytka z mikrokontrolerem RP2040 - Pimoroni PIM 560
Pimoroni Pico LiPo to bezpośrednie nawiązanie do minikomputera Raspberry Pi Pico. Głównym elementem wspólnym jest mikrokontroler RP2040. W wersji Raspberry Pi Pico został on zamontowany historycznie po raz pierwszy.
Układ oprócz RP2040 - ARM Cortex M0+ 133 GHz - posiada 16 MB pamięci QSPI Flasg, złącze USB typu C, złączce STEMMA QT / Qwiic i złącza do debugowania. Osobnym atutem jest także układ ładowarki akumulatorów bateryjnych.
Pimoroni Pico LiPo z wydajnym mikrokontrolerem RP2040
Pimoroni Pico LiPo jest zasilany i programowalny przez USB-C. Przyłączanie różnych komponentów w większości przypadków nie wymaga lutowania, do czego przyczynia się posiadane złącze Qwiic/STEMMA QT. Ponadto Pimoroni Pico ma też możliwość programowania za pomocą debugera SWD. Obsługiwane języki to C/C++, MicroPython lub CircuitPython.
Pimoroni Pico LiPo - płytka z mikrokontrolerem RP2040 - Pimoroni PIM 560 - charakteryzuje się też innowacyjnym podejściem do zasilania. Ma wbudowane zarządzanie akumulatorami LiPo/LiIon i możliwość ładowania. Moduł jest łatwo programowalny, dlatego rekomendować go można także użytkownikom średnio zaawansowanym i początkującym.