Kategorie

Przetwornice z rezystorem bocznikowym

W naszej ofercie znajdziesz regulatory napięcia z rezystancją bocznikową, które chronią źródło zasilania przed skokami napięcia. Przeznaczone są przede wszystkim do poboru mocy przez maksymalnie parę sekund. Płytki przeznaczone są do zaciskania rzadko występujących i krótkich impulsów. Dłuższe skoki napięcia powyżej nastawy regulator zniszczy w ciągu kilku milisekund. Dobierzmy odpowiedni do naszego układu. W razie pytań nasz dział techniczny jest do Twojej dyspozycji.

Regulowanie napięcia

Czym jest regulator napięcia? To układ, którego zadaniem jest, jak nazwa wskazuje, regulacja napięcia, a co za tym idzie – ustabilizowanie napięcia na wyjściu. Kiedy wymagane jest niezawodne źródło napięcia, sięgamy na przykład po przetwornicę z rezystorem bocznikowym. Jej budowa jest bardzo prosta. Działa na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego. Zaletami liniowych regulatorów są niskie zakłócenia elektromagnetyczne i szumy, stałe napięcie wyjściowe oraz niski koszt zakupu.

Rodzaje regulatorów

Regulatory można podzielić z grubsza na dwa typy – seryjne regulatory napięcia oraz przetwornice z rezystorem bocznikowym. Seryjny regulator ma zmienny tranzystor, którego opór zmienia się na napięciu wejściowym i utrzymuje stałe napięcie wyjściowe. Bocznikowy regulator działa podobnie jak seryjny, a wszystkie nadwyżki zostają uziemione. Przetwornice z rezystorem bocznikowym wykorzystane są głównie do precyzyjnych ograniczników prądu, wzmacniaczy błędów czy do monitorowania napięcia.

Ustawianie regulatora

W celu sprawdzenia napięcia dowolnego regulatora bocznikowego lub ustawienia napięcia potencjometrem należy podłączyć wyższe napięcie, używając rezystora ograniczającego prąd o wartości kilkuset omów i zmierzyć napięcie na regulatorze. Przetwornice z rezystorem bocznikowym należy ustawiać na około 10% powyżej napięcia zasilania. W naszym sklepie dostępne są regulatory o zróżnicowanych wartościach. Każdy elektronik znajdzie tu coś dla siebie. W razie pytań lub wątpliwości zawsze możecie skontaktować się z nami – chętnie pomożemy!