Kategorie

Czujniki zbliżeniowe indukcyjne

Czujniki zbliżeniowe indukcyjne - Pojawienie się w świecie automatyki czujników spowodowało bardzo duży krok w rozwoju konstrukcji elementów wykonawczych, maszyn przemysłowych, samochodów czy też urządzeń użytku domowego. Jednymi z najczęściej stosowanych i popularnych czujników są czujniki zbliżeniowe indukcyjne. Występują w bardzo wielu wariantach rozmiarów, budowy, parametrów i przeznaczone są do różnych środowisk pracy. Czujnik indukcyjny to coraz bardziej popularny element w wielu projektach elektronicznych. Zapoznaj się z ofertą Botland i wybieraj czujniki do swoich projektów!

Czujniki zbliżeniowe indukcyjne

Czym jest czujnik indukcyjny?

Czujnik zbliżeniowy indukcyjny jest podzespołem automatyki przemysłowej, który zmienia stan swojego wyjścia po wykryciu w swoim polu metalu lub obiektu magnetycznego. Najczęściej spotykany czujnik indukcyjny to czujnik palcowy/ walcowy o korpusie w kształcie walca zakończonego z jednej strony czołem, w którym zabudowana została cewka, z drugiej strony gniazdem przyłączeniowym lub kablem. Cewka jest elementem detekcyjnym czujnika, która zasilana indukuje wokół niej pole elektromagnetyczne. Wprowadzenie tam metalu lub materiału magnetycznego wywołuje zaburzenia w polu, co wykrywa układ elektroniczny w czujniku zmieniając stan jego wyjścia. Ze względu na rodzaj czoła, rozróżniamy czujniki z otwartym czołem lub zamkniętym czołem. Z reguły te pierwsze odznaczają się większym polem działania, co jest podstawowym parametrem charakteryzującym czujniki indukcyjne zbliżeniowe. Zasięg działania zależny jest również od typu materiału, który jest inicjatorem czujnika i opisuje jego współczynnik materiałowy. Należy również dokonać wyboru wyjść, w które wyposażony jest czujnik - w przypadku czujników dwustanowych, wyjście może być w postaci bezpotencjałowego styku przełączanego gdy czujnik zostaje zainicjowany, w polaryzacji PNP (napięcie zasilania w momencie zainicjowania) lub NPN (napięcie bliskie 0 V w momencie zainicjowania czujnika). Czujniki zbliżeniowe indukcyjne z wyjściem dwustanowym mogą posiadać wyjście typu NO (Normally Opened – normalnie otwarty) i/lub NC (Normally Closed – normalnie zamknięty). Na rynku dostępne są również czujniki zbliżeniowe indukcyjne z wyjściem analogowym. Z reguły czujnik jest wyposażony w lampkę sygnalizacyjną, dzięki której wizualnie sprawdzisz, czy został on zainicjowany.

Czujnik indukcyjny zbliżeniowy - Jaki czujnik wybrać?

Botland przygotował dla Ciebie ofertę najczęściej stosowanych czujników indukcyjnych zbliżeniowych. Należą do nich czujniki z wyjściem dwustanowym NC, NO oraz NO/NC w polaryzacji PNP lub NPN w obudowie walcowej, z gwintem metrycznym oraz nakrętkami, dzięki którym montaż czujnika jest bardzo prosty – wymaga otworu odpowiedniej średnicy w konstrukcji. Zakres napięcia zasilania to 6 V do 36 V – w przypadku typowych układów automatyki napięcie zasilania układu sterowania wynosi 24 V. Jeśli budujesz moduł, w którym czujniki indukcyjne zbliżeniowe będą odpowiedzialne za bazowanie (referencja) elementu wykonawczego lub jego precyzyjne zatrzymanie, zastosuj czujnik z płaskim czołem o małym polu działania (np. czujnik o średnicy 6 mm i zasięgu 1 mm). Jeśli czujnik ma pełnić rolę zabezpieczenia, warto zastanowić się nad czujnikiem z wyjściem NC – w przypadku uszkodzenia czujnika lub przewodu otrzymasz sygnał wysoki, jak w przypadku zainicjowania czujnika i zapewnisz ochronę swojego urządzenia przed uszkodzeniem nawet w przypadku utraty połączenia z czujnikiem. Do aplikacji gdzie wymagany jest duży zasięg czujnika wybieraj czujniki indukcyjne zbliżeniowe z otwartym czołem o dużym przekroju (np. o średnicy 30 mm i zasięgu 15 mm – dla przykładu ten sam czujnik z krytym czołem ma zasięg 10 mm). Typowe średnice czujników zbliżeniowych indukcyjnych to 6 mm, 8 mm, 10 mm, 12 mm, 18 mm, 30 mm. W Botland znajdziesz również czujniki indukcyjne zbliżeniowe wykrywające obiekty magnetyczne, a także czujniki w postaci modułu PCB z interfejsem I2C współpracującymi z Arduino, Raspberry Pi, BeagleBone Wio, LinkIt ONE oraz innymi mikrokomputerami.