Kategorie

Moduły i zestawy Raspberry Pi 3B

Projektanci minikomputerów Raspberry Pi nie próżnują i co roku zaskakują swoich odbiorców nowymi ulepszeniami, zwiększoną wydajnością procesora czy większą ilością pamięci RAM. Ten postęp był szczególnie widoczny w ciągu ostatnich trzech lat – wtedy bowiem na rynek weszła trzecia generacja „maliny”, która – zdawałoby się – wyewoluowała bezpośrednio z wersji RPi Model B V1.2. Co ciekawe, odmiana RPi B V1.2 pojawiła się w sprzedaży kilka miesięcy po premierze modelu 3B – choć nie da się ukryć, że wersje te są do siebie mocno zbliżone technologicznie (do tego stopnia, że trudno dociec, która z nich weszła jako pierwsza do testów). Nie zmienia to faktu, że Raspberry Pi 3B stanowi kolejny krok w dobrą stronę.

Jeszcze szybsza, jeszcze bardziej wydajna

Raspberry Pi 3 Model B jest pierwszą z„malin”, która korzysta z wydajnej, 64-bitowej architektury ARMv8-A. Zarówno wspomniany wcześniej Raspberry Pi 2 Model B V1.2, jak i 3B korzystają z tego samego układu SoC – BCM2837 firmy Broadcom (jej produkty nierozerwalnie związały się z minikomputerami wielkości karty kredytowej). Pierwszy z modeli trzeciej generacji pracuje już z częstotliwością taktowania 1,2 GHz (o 300 MHz wyższą, niż w przypadku 2B V1.2), co daje czterem rdzeniom ARM Cortex-A53 jeszcze większe możliwości – skok prędkości obliczeniowej o 33% jest bowiem powodem do dumy. Wersja 3B korzysta z dobrodziejstw sporej pamięci operacyjnej (jej rozmiar w tym modelu wynosi aż 1 GB).

Łączność przewodowa i bezprzewodowa

Na pokładzie Raspberry Pi 3 Model B znajduje się dwufunkcyjny moduł radiowy, obsługujący zarówno WiFi, jak i Bluetooth. W przypadku sieci bezprzewodowych do wykorzystania jest pasmo 2,4 GHz, a obsługiwane wersje protokołu 802.11 to b, g oraz n. Moduł Bluetooth implementuje natomiast niskomocowy standard 4.1 BLE, co zapewnia kompatybilność z wieloma nowymi urządzeniami z segmentów audio czy wearable. Raspberry Pi 3B oferuje też znany z poprzednich wersji kontroler Ethernet o prędkości 10/100 Mbit/s. Średni pobór mocy kształtuje się na poziomie od 1,5 W (w trybie idle) do 6,7 W (przy maksymalnym obciążeniu i włączonej sieci WiFi, klawiaturze oraz myszy USB).

Zestawy Raspberry Pi 3B oraz wszystkie niezbędne dodatki

W tej kategorii – oprócz samych modułów – znajdziesz także gotowe zestawy Raspberry Pi Model 3B, zawierające obudowę, oryginalny zasilacz oraz radiatory, a nawet kartę microSD z preinstalowanym systemem NOOBS. Jeden z zestawów, dedykowany do pracowni akademickich, zawiera nawet potężne środowisko obliczeniowe Matlab z modułem do graficznego projektowania złożonych symulacji w formie schematów (Simulink). Mamy także różnego rodzaju obudowy od różnych producentów, które doskonale trafią w gusta nawet najbardziej wymagających użytkowników. Godne polecenia są specjalne zestawy, przeznaczone do konkretnych zastosowań – np. Zestaw Media Pi Plus dla Raspberry Pi 3 do budowy zgrabnego, domowego media center.