Kategorie

Maski ochronne

Prace związane z obróbką różnych materiałów – ich szlifowaniem, nawiercaniem, polerowaniem czy nawet rozrabianiem mieszanek – wiążą się najczęściej z emisją pyłów. W niektórych branżach pracownicy narażeni są także na dymy czy opary, które mogą wpływać niekorzystnie na ludzki organizm. W takiej sytuacji warto stosować specjalne maski ochronne, które zatrzymają pył, kurz, w tym również tzw. pyły zawieszone, czyli drobne cząsteczki unoszące się w powietrzu – tak, aby szkodliwe substancje nie przedostawały się do dróg oddechowych człowieka. W większości przypadków wystarczające okazują się tzw. półmaski ochronne, czyli maseczki chroniące nos, dolną część policzków oraz usta. Bardzo dobrym pomysłem jest stosowanie jednocześnie z nimi także okularów ochronnych, jeśli istnieje ryzyko zaprószenia, zranienia lub podrażnienia oczu. Podczas wyboru konkretnego modelu maski ochronnej warto zwrócić uwagę na jej klasę filtracyjną (określa ona, jakiej wielkości cząsteczki zostaną zatrzymane na powierzchni materiału), a także na potrzebny do danego rodzaju pracy typ masek (najczęściej filtrujące lub filtrująco-pochłaniające).

Czym jest klasa maski ochronnej?

W opisach półmasek filtrujących (zwanych też filtracyjnymi) bardzo często spotkać można oznaczenie klasy. Odnosi się ono do europejskiej normy, która określa, jak wysoki poziom ochrony zapewnia dana maska. Najczęściej spotykana klasa pierwsza (FFP1) zapewnia 80-procentową skuteczność filtracji i skutecznie zatrzymuje obecne w powietrzu cząstki stałe. Maseczki ochronne należące do tej klasy sprawdzą się idealnie w większości codziennych zastosowań – zarówno podczas prac warsztatowych, jak i domowych remontów. Dla porównania – produkty klasy trzeciej (FFP3), przeznaczone do stosowania przy wyższym stężeniu pyłów w powietrzu, zapewniają 99% skuteczność filtracji, ale mocniej utrudniają też wymianę gazową. Oddychanie w masce ochronnej sprawia bowiem, że użytkownik odczuwa większy opór podczas wciągania powietrza – z tego też względu warto sięgać po półmaskę filtrującą odpowiednią do faktycznych potrzeb podczas danej pracy.

Półmaski filtrujące a półmaski filtrująco-pochłaniające

Kolejną kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę przy wyborze maski ochronnej jest jej typ. W przypadku tradycyjnych półmasek będzie to najczęściej maska filtrująca, czyli zatrzymująca cząstki stałe, ale nie chroniąca przed szkodliwymi gazami. W przypadku tych produktów ochronnych na rynku znaleźć można dwa rodzaje masek: gładkie oraz wyposażone w zawór wydechowy. Maska filtrująco-pochłaniająca ma zupełnie inny wygląd (na pierwszy rzut oka może ona skojarzyć się z elementem wojskowej maski przeciwgazowej, znanej z zajęć z przysposobienia obronnego). Tego typu produkty ochronne wyposażone są dodatkowo w warstwę pochłaniającą szkodliwe gazy – nawet tak toksyczne, jak amoniak czy opary rtęci. Maski filtrująco-pochłaniające przeznaczone są do specjalistycznych zastosowań, wyróżniają się także znacznie wyższą ceną.

Jak dobrać maskę ochronną?

Podczas wyboru odpowiedniej maski ochronnej należy wziąć pod uwagę rodzaj prac, podczas których będzie ona wykorzystywana. Maseczki należą do produktów wymaganych w niektórych sytuacjach przepisami BHP – w takim przypadku możliwe jest bardzo precyzyjne określenie stężenia oraz rodzaju pyłów. Jeśli jednak planujesz realizację prac we własnym warsztacie lub w domu, odpowiednia dla Ciebie będzie najczęściej maska ochronna klasy 1 (FFP1). W ofercie sklepu Botland znajdziesz np. zestawy półmasek filtracyjnych marki Vorel, pakowanych po 5 szt. Produkty te chronią zarówno przed pyłem, jak i przed dymem lub mgłą. Mogą być stosowane podczas prac remontowo-budowlanych, ale także w rolnictwie oraz przemyśle spożywczym. Maski ochronne przeznaczone są do użytku w szerokim zakresie temperatur (od -20°C do 40°C) i przy wilgotności sięgającej nawet 90%. Krawędź maseczek przystosowana jest do anatomicznego kształtu twarzy, dzięki czemu produkt dobrze przylega do skóry. Dodatkowym ułatwieniem jest pasek z gumki, utrzymujący maskę ochronną we właściwym położeniu. Warto pamiętać, że większość masek filtrujących przeznaczona jest do jednorazowego użytku, co gwarantuje odpowiedni poziom higieny.