Kategorie

Baterie C (R14)

Pomimo ogromnej popularności wszelkiego rodzaju akumulatorów, spośród których zdecydowanie najchętniej stosowane są obecnie akumulatory litowo-jonowe i litowo-polimerowe, klasyczne baterie wciąż pozostają efektywnym i wygodnym w użyciu źródłem zasilania dla urządzeń przenośnych. Rozmiary większości tych jednorazowych źródeł energii elektrycznej pozostają niezmienne od kilkudziesięciu lat. Oprócz najczęściej stosowanych baterii typu „paluszek” (oznaczanych (L)R6 bądź AA) oraz „małych paluszków”, tj. (L)R03 bądź AAA, nadal chętnie wykorzystuje się także większe ogniwa – R14, a nawet R20. W przypadku baterii doskonale widać, jak nieubłagane są prawa fizyki – im mniejsza objętość danego ogniwa, tym mniejszą ilość energii można w nim zmagazynować. Wybór liczby i rozmiaru baterii do nowo projektowanego urządzenia zawsze wiąże się z koniecznością poszukiwania kompromisu pomiędzy rozmiarami i masą urządzenia, a poborem energii oraz oczekiwanym czasem pracy. Jeżeli ilość miejsca w obudowie pozwala na to, warto sięgnąć po baterie R14, stanowiące solidne źródło energii dla urządzeń o zwiększonym poborze prądu.

Rodzaje baterii R14 (i nie tylko)

Stosowane powszechnie baterie ogólnego przeznaczenia występują zasadniczo w dwóch odmianach. Klasyczne, niedrogie ogniwa cynkowo-węglowe (np. baterie R14), zawierają grafitowy rdzeń, pokryty tlenkiem manganu, a umieszczony w paście elektrolitycznej zawierającej chlorek amonu i wypełniającej wnętrze cynkowej puszki. Ta ostania stanowi obudowę baterii; jednocześnie służy także za ujemną elektrodę ogniwa. Rdzeń natomiast podłączony jest do pokrywy obudowy i tworzy elektrodę dodatnią baterii. Baterie tego typu charakteryzują się stosunkowo niskim efektem samorozładowania, ale oferują relatywnie niewielką pojemność i wysoką rezystancję wewnętrzną. Z tego względu nie nadają się do zasilania urządzeń o dużym poborze prądu, ale świetnie sprawdzają się w niskomocowych urządzeniach (np. zegarkach z wyświetlaczami LCD czy kalkulatorach). Z kolei baterie alkaliczne, np. LR14, zawierają zasadowy elektrolit w postaci wodorotlenku potasu (KOH), który sprawia, że ogniwa te osiągają znacznie wyższą pojemność i niższą rezystancję wewnętrzną niż ich klasyczne odpowiedniki.

Parametry baterii

Zdecydowanie najlepiej znanymi parametrami baterii są: jej typ (warunkujący fizyczne rozmiary) oraz napięcie. W przypadku omawianych baterii klasy (L)R14 dokładne rozmiary (średnica i długość) są w przybliżeniu takie same, niezależnie od producenta oraz składu chemicznego (cynkowo-węglowe, alkaliczne). Średnica wynosi od 24,9 mm do 26,2 mm, zaś długość to 50 mm. Masa natomiast nie przekracza zazwyczaj wartości 70 gramów. Napięcie znamionowe – zarówno w przypadku ogniw cykowo-węglowych, jak i alkalicznych – jest równe 1,5 V (choć oczywiście nowe ogniwa, mierzone bez obciążenia, wykazują nieco wyższe wartości napięcia). Innymi istotnymi parametrami, których najczęściej w ogóle nie znajdziemy na opakowaniu, są: rzeczywista pojemność oraz rezystancja wewnętrzna i charakterystyki rozładowania. W przypadku baterii alkalicznych LR14 osiągane pojemności nominalne kształtują się na poziomie około 8000 mAh (dla porównania, najlepsze akumulatorki w rozmiarze R6 oferują około 2500 mAh). Najlepsze baterie LR14 (np. marki Varta Industrial) posiadają też dokładnie zmierzone i opisane charakterystyki rozładowania, określone dla kilku przykładowych rezystancji (lub prądów) obciążenia.

Baterie R14 w ofercie Botland

W naszym asortymencie znajdziesz wysokiej klasy baterie R14 oraz LR14 czołowych producentów, takich jak Panasonic, Varta czy Energizer. Baterie Varta Industrial LR14 zostały przystosowane do pracy w trudnych warunkach otoczenia – mogą być bezpiecznie użytkowane w temperaturach z zakresu od -10 oC do +50 oC. Doskonałe ogniwa LR14 Duracell oferują długi czas pracy (rzędu 10 lat) dzięki opatentowanej technologii Duralock i są dostępne w kompletach po 2 szt. Dla mniej wymagających urządzeń o niższym poborze prądu (np. do latarek o mniejszej mocy) polecamy baterie R14 Red Bat firmy Panasonic, także dostępne w kompletach po dwie sztuki.