Opis produktu: Elektromagnes ciągnący 12 V 1 kg
Solenoid umożliwia wykonanie ruchu liniowego - pociągania, przy pomocy sygnału napięciowego 12 V. Zasięg bolca to około 10 mm. Urządzenia posiada otwory montażowe o średnicy 2,5 mm, dopasowane do śrubek z gwintem M3. Przewody zasilające ze zdjętą izolacją na końcach mają długość ok. 20 cm.
Uwaga! Solenoid pobiera stosunkowo duży prąd, dlatego też podłączenie bezpośrednio do wyprowadzeń mikrokontrolera doprowadzi do trwałego uszkodzenia układu. |
Specyfikacja elektromagnesu ciągnącego
- Napięcie zasilania: 12 V
- Pobierany prąd: ok. 0,4 A
- Przewody: 20 cm bez złącza
- Zasięg bolca: 10 mm
- Udźwig: 1 kg
- Bolec nie posiada zabezpieczenia przed wypadaniem przy odłączonym napięciu
- Otwory montażowe o średnicy 2,5 mm z gwintem M3
- Masa: 35 g
Szczegółowe dane dotyczące wymiarów i mocy urządzenia można znaleźć w dokumentacji.
W naszej ofercie dostępne są również inne elektromagnesy. |
Elektromagnes ciągnący 12V 0,7kg Sklep Botland
Elektromagnes ciągnący 12V 0,7kg jest zbudowany w oparciu o cewkę, umieszczoną na wydrążonym, tworzywowym karkasie i zamocowaną wewnątrz solidnej, metalowej obudowy. Po zasileniu cewki napięciem 12 V (elektromagnes pobiera przy tym prąd o natężeniu około 400 mA), stalowy rdzeń jest wciągany do wnętrza karkasu na odległość około 10 mm. Powrót do położenia spoczynkowego jest realizowany pasywnie, za pomocą niewielkiej sprężyny przymocowanej do bolca.
Podczas projektowania urządzenia wykorzystującego oferowany przez nas elektromagnes należy zapewnić odpowiednie ograniczenie zakresu ruchu bolca w kierunku na zewnątrz cewki – w przeciwnym przypadku rdzeń może wypaść z karkasu.
Elektromagnesy – zasilanie i sterowanie
Elektromagnesy (zarówno ciągnące, jak i pchające) wymagają stosunkowo dużego prądu zasilania, który będzie w stanie wytworzyć pole magnetyczne o odpowiednim natężeniu. Dlatego też podczas pracy występuje efekt ogrzewania uzwojenia cewki – jest on tym silniejszy, im dłużej elektromagnes pozostaje włączony.
Warto także pamiętać, że z uwagi na dużą indukcyjność cewki elektromagnesu, w momencie odcięcia jej od zasilania występuje wysokonapięciowy impuls samoindukcji, który przy braku zabezpieczeń może nieodwracalnie uszkodzić współpracującą elektronikę. Dlatego też, do cewki elektromagnesu zawsze powinna być dołączona równoległa dioda, spolaryzowana w kierunku zaporowym – zalecane jest użycie szybkiej diody Schottky’ego o prądzie przewodzenia równym lub większym od prądu zasilania cewki.
Przydatne linki |