Opis produktu: AS7265x - spektrofotometr (Qwiic) - SparkFun SEN-15050
Czujnik inspekcyjny znany również jako spektrofotometr. Moduł zawiera połączone trzy czujniki spektralne AS7265x z diodami LED, UV oraz IR. Na płytce znajdują się takie czujniki jak AS72651, AS72652 oraz AS72653 i mogą wykrywać światło od 410 nm (UV) do 940 nm (IR). Dodatkowo 18 indywidualnych częstotliwości światła można zmierzyć z dokładnością do 28,6 nW / cm2 i precyzją +/- 12%. System Qwiic ułatwia dołączenie czujnika do projektu, bez konieczności lutowania.
Moduł komunikuje się poprzez interfejs I2C lub UART z prędkością 15200 bps. Na płytce znajduje się złącze Qwiic ułatwiające połączenie oraz otwory do wlutowania złącz goldpin. Czujnik współpracuje z napięciem 3,3 V, w celu podłączenia go do modułu operującego na 5 V należy zastosować konwerter napięć.
Produkt kompatybilny z Arduino
Producent udostępnia przewodnik użytkownika oraz bibliotekę dla użytkowników Arduino.
Podłączenie
Moduł posiada pięć otworów dla złącz goldpin - raster 2,54 mm (brak w zestawie, do nabycia osobno). Wszystkie wyprowadzenia są odpowiednio podpisane na płytce.
Pin | Opis |
---|---|
RST | Reset. |
GND | Masa modułu. |
VCC | Napięcie zasilania 3,3 V. |
SDA | Linia danych magistrali I2C - współpracuje z napięciem 3,3 V. |
SCL | Linia zegarowa magistrali I2C - współpracuje z napięciem 3,3 V. |
INT | Przerwanie zewnętrzne. |
Specyfikacja AS7265x - spektrofotometr (Qwiic) - SparkFun SEN-15050
- Napięcie zasilania: 3,3 V
- Komunikacja: I2C / UART
- 18 częstotliwości wykrywania światła od 410 nm do 940 nm
- Dokładność: 28,6 nW / cm2
- Precyzja: +/- 12%
- Pamięć EEPROM: 4 Mb
- Wbudowane diody:
- UV: 405 nm
- LED biała: 5700k
- IR LED: 875 nm
- Programowe sterowanie każdą diodą oraz prądem
- Opcjonalna zewnętrzna kontrola żarówek lub oświetlenia
- Zaprogramowany za pomocą najnowszego oprogramowania układowego AMS
- Wymiary: 46 x 41 mm
18-zakresowy czujnik promieniowania świetlnego
Szerokopasmowy spektrofotometr, przeznaczony do analizy składowych widma optycznego w 18 wąskich podzakresach. Moduł działa na zasadzie podobnej do popularnych czujników koloru, jednak w odróżnieniu od nich posiada szereg filtrów wąskopasmowych, rozdzielających widmo na 6 zamiast 3 „kolorów”. Każdy z trzech czujników z serii AS7265x posiada filtry przepuszczalne dla innych długości fali, dzięki czemu złożenie informacji ze wszystkich sensorów daje znacznie bardziej szczegółowy obraz widma optycznego, niż w przypadku jakiegokolwiek czujnika koloru RGB.
Łatwy w montażu i użytkowaniu fotospektrometr
AS7265x - spektrofotometr (Qwiic) - SparkFun SEN-15050 został zaprojektowany z myślą o użyciu w spektroskopach domowych. Dlatego wykorzystane w urządzeniu rozwiązania mają za zadanie zapewnić maksymalną wygodę i łatwość użytkowania. Montaż elementu może być wykonany z pomocą systemu Qwiic, dzięki czemu nie wymaga lutowania. Spektrofotometr jest zasilany napięciem 3,3 V (takie napięcie wyjściowe jest dostępne na przykład z minikomputerów Raspberry Pi).
Od kolorymetrii do analizy chemicznej
AS7265x - spektrofotometr (Qwiic) - SparkFun SEN-15050 obsługuje nie tylko światło widzialne – zakres czułości modułu rozciąga się bowiem od bliskiej podczerwieni (IR) do początkowego zakresu nadfioletu (UV). Moduł zawiera trzy wbudowane oświetlacze LED (biały, IR i UV).
W urządzeniu wykorzystującym prezentowany spektrofotometr schemat zewnętrznego układu optycznego zależy od zastosowania. W przypadku, gdy przyrząd ma działać w trybie refleksyjnym, próbkę badanego materiału należy „pokazać” czujnikowi przy włączonym oświetlaczu, co umożliwi pomiar światła odbitego. Klasyczne spektrofotometry, stosowane do analizy chemicznej na bazie pomiaru transmitancji dla poszczególnych długości fali, wymagają natomiast światła przechodzącego przez próbkę – w takim przypadku należy przeciąć obecne na płytce zworki PCB, odłączając w ten sposób wbudowane diody; zewnętrzny oświetlacz można wtedy podłączyć do specjalnych padów, oznaczonych jako „bulb”.
Szerokie zastosowanie fotospektrometru od SparkFun
Spektroskop SparkFun może być wykorzystywany do analizy widma światła przechodzącego lub odbitego. Umożliwia to rozpoznawanie kolorów, a nawet analizę składu chemicznego obiektów. Dlatego element świetnie sprawdzi się w projektach naukowych, na przykład robotach czy łazikach.
Urządzenie jest wyposażone w trzy programowalne diody LED, które funkcjonują w różnych zakresach promieniowania elektromagnetycznego: ultrafiolecie, świetle widzialnym i podczerwieni. W razie potrzeby wszystkie źródła światła mogą zostać odłączone (na przykład podczas analizowania światła przechodzącego).
Przydatne linki |