Opis produktu: Czujnik magnetyczny - kontaktron CMD615
Przewodowy czujnik zbliżeniowy załączany magnetycznie. Wymiary obudowy to 15 x 6,5 mm. Długość przewodu jest równa 25 cm.
Komunikacja z Arduino
W celu sprawdzenia funkcjonalności czujnika można wykorzystać dołączony do Arduino program DigitalInputPullup, które znajduje się w menu: Plik -> Przykłady -> Digital. Wystarczy podłączyć jeden przewód czujnika do masy GND, drugi do wyprowadzenia nr 2 Arduino i po zbliżeniu obu części sensora, wbudowana dioda L podłączona do pinu 13 zaświeci się.
Specyfikacja techniczna czujnika
- Typ: NO
- Średnica kontaktronu: 6,5 mm
- Długość kontaktronu: 15 mm
- Średnica magnesu: 6 mm
- Długość magnesu: 12 mm
- Otwór montażowy: 6,5 mm
- Długość przewodu: 25 cm
Kontaktron z wyprowadzeniami radialnymi
Czujnik magnetyczny - kontaktron CMD615 to niewielki sensor zbliżeniowy pozwalający na wykrycie pola magnetycznego, pochodzącego od magnesu stałego (magnes dostarczany jest w zestawie z czujnikiem).
W odróżnieniu od klasycznych, szklanych kontaktronów z końcówkami osiowymi, prezentowany czujnik ma wyprowadzenia radialne, czyli znajdujące się po jednej stronie obudowy w kształcie walca o średnicy 6,5 mm i wysokości 15 mm. Taka konstrukcja niebywale ułatwia montaż wszędzie tam, gdzie zamocowanie delikatnej, szklanej rurki kontaktronowej stanowiłoby problem.
Obsługa kontaktronu z użyciem Arduino
Kontaktron jest elementem stykowym, co sprawia, że jego stan można bardzo łatwo odczytać za pomocą dowolnego mikrokontrolera. W przypadku płytek Arduino wystarczy podłączyć jeden z przewodów czujnika do masy, zaś drugi do dowolnego wejścia cyfrowego bądź analogowego. Warto dodać ponadto rezystor podciągający do zasilania +5 V, choć możliwe jest także wykorzystanie wewnętrznych struktur pull-up zawartych w strukturze mikrokontrolera i włączanych w sposób programowy.
Czujnik ma wyjście typu NO (normalnie otwarte), stąd przy braku obecności magnesu w bezpośredniej bliskości kontaktronu stan na wejściu mikrokontrolera będzie wysoki (dzięki rezystorowi podciągającemu). Zbliżenie magnesu spowoduje zwarcie wejścia do masy, co zostanie odczytane przez program jako stan niski.