Opis produktu: Buzzer z generatorem FY248 23mm 3-18V w obudowie
Popularny brzęczyk, czyli buzzer piezoelektryczny z generatorem, to proste urządzenie znajdujące zastosowanie w wielu projektach elektronicznych, zarówno tych prostych jak i bardziej skomplikowanych. Za generowanie dźwięku odpowiada membrana znajdująca się blisko blaszki wykonanej z materiału piezoelektrycznego, która drga po przyłożeniu napięcia. Projekty z zastosowaniem buzzera, przy wykorzystaniu np. Arduino mogą sprawdzić się świetnie jako domowe alarmy.
Specyfikacja buzzera z generatorem
- Napięcie pracy: od 3 do 18 VDC
- Napięcie znamionowe: 12 VDC
- Częstotliwość rezonansowa: 3,7 kHz ± 0,5 kHz
- Prąd znamionowy: 10 mA przy napięciu 12 VDC
- Poziom dźwięku: ok. 82 dB
- Rodzaj sygnału: dźwięk ciągły
- Zakres temperatur pracy: od -20 °C do +60 °C
- Średnica obudowy: 23 mm
- Rozstaw otworów montażowych: 30 mm
- Średnica otworów montażowych: 2,5 mm
- Masa: 3,5 g
Buzzer z generatorem FY248 23mm 3-18V w obudowie Sklep Botland
Popularny model buzzera z generatorem (FY248) o średnicy obudowy równej 23 m, może być zasilany napięciem z szerokiego przedziału 3...18 V, stąd doskonale nadaje się do projektów bazujących na Arduino, ESP32, Raspberry Pi, STM32 i wielu innych platformach.
Częstotliwość rezonansowa buzzera wynosi około 3.7 kHz z tolerancją +/- 500 Hz. Element pobiera prąd o natężeniu około 10 mA, zatem buzzer może być bez problemu wysterowany za pomocą małego tranzystora bipolarnego lub MOSFET. Wbudowany generator wytwarza przebieg ciągły, zatem w celu uzyskania pulsacyjnego brzmienia należy zapewnić kluczowanie zasilania brzęczyka, np. za pomocą odpowiedniego programu sterującego tranzystorem.
Rozstaw otworów montażowych wynosi 30 mm, zaś ich średnica jest równa 2.5 mm. Do zamontowania komponentu można wykorzystać śruby M2.5 lub wkręty do tworzyw sztucznych w tym samym rozmiarze.
Buzzery – co warto wiedzieć?
Buzzery – generatory dźwięku – to komponenty złożone z przetwornika akustycznego (w tej roli występuje miniaturowy głośniczek elektromagnetyczny lub membrana piezoelektryczna) oraz prostego układu elektronicznego (oscylatora), który po podaniu napięcia zasilającego zaczyna wytwarzać sygnał o częstotliwości kilku kiloherców.
Pamiętaj, że na rynku są też dostępne buzzery pasywne – bez generatora. Aby je uruchomić, konieczne jest podanie przebiegu zmiennego, np. wytworzonego przez wyjście mikrokontrolera.