Triak jest elementem elektronicznym dedykowanym do sterowania przepływem prądu zmiennego. Nazwa tego elementu pochodzi od anglojęzycznego skrótu (nazwy handlowej) TRIAC – trioda dla prądu przemiennego. Formalnie rzecz biorąc, element ten, czasami nazywany symistorem, jest rodzajem tyrystora. Triaki są stosowane do sterowania prądem przemiennym w systemach zasilania, a także sterowania mocą w urządzeniach wykorzystujących prąd przemienny do zasilania obwodów mocy, na przykład w systemach z grzałkami elektrycznymi. Sprawdź traki dostępne w naszej ofercie. Oprócz listy produktów z opisu niżej dowiesz się jak działa triak i jak nim sterować.
Triaki (Symistory) - Elementy półprzewodnikowe
Triak BT139-600E 600V/16A - THT - 5szt.
Napięcie Vdrm: 600 V. Prąd It: 16 A. Prąd bramki Ig: maks. 25 mA. Obudowa: TO220.- Darmowa dostawa
Optotriak MOC3021 400V/0,1A - THT - 5szt.
Sterownik przeznaczony do pracy z napięciem sieciowym. Napięcie Vdrm: 400 V. Prąd It: 0,1 A. Obudowa: DIP 6 ( przewlekana) .- Darmowa dostawa
Triak BT138-600E 600V/12A - THT - 5szt.
Napięcie Vdrm: 600 V. Prąd It: 12 A. Prąd bramki Ig: maks. 25 mA. Obudowa: TO220.- Darmowa dostawa
Triak BT136-600E 600V/4A - THT 5szt.
Napięcie Vdrm: 600 V. Prąd It: 4 A. Prąd bramki Ig: maks. 25 mA. Obudowa: TO220. Elementy sprzedawane w pakiecie po 5 sztuk.- Darmowa dostawa
Triak BTA140-800 800V/25A - THT
Napięcie Vdrm: 800 V. Prąd It: 25 A. Prąd bramki Ig: 25 mA. Obudowa: TO220.- Darmowa dostawa
Optotriak MOC3041 400V/1A - THT
Sterownik przeznaczony do pracy z napięciem sieciowym. Napięcie Vdrm: 400 V, prad It: 1 A. Obudowa: DIP 6 ( przewlekana). Posiada wbudowany układ przełączania w zerze.- Darmowa dostawa
Zobacz również
Co to jest triak? – Sterowanie triaka - Klucz do sterowania przepływem prądu przemiennego
Tyrystor, a triak - Triaki są podzbiorem tyrystorów. Różnią się od nich tym, że umożliwiają przepływ prądu w obu kierunkach, podczas gdy tyrystor może przewodzić prąd tylko w jednym kierunku (struktura półprzewodnika). Większość elementów tego rodzaju może być wyzwalana przez przyłożenie do bramki dodatniego lub ujemnego napięcia (tyrystor wymaga dodatniego napięcia). Po wyzwoleniu oba elementy zachowują się tak samo – nadal są otwarte, nawet jeśli prąd bramki ustaje, dopóki prąd płynący przez układ nie spadnie poniżej pewnego poziomu zwanego prądem trzymania. Jest to swojego rodzaju sterowanie triakiem.
Budowa triaka i zasada działania triaka
Triak jest złożony z czterech warstw półprzewodników PNPN. Skrajne warstwy tego elementu tworzą wyprowadzenia prądowe, nazywane anodami, pomiędzy którymi przepływa prąd roboczy układu. Od wewnętrznej warstwy pochodzi wyprowadzenie sterujące, czyli baza. W momencie podania na bazę dodatniego lub ujemnego napięcia układ zaczyna przewodzić pomiędzy anodami. Nawet po wyłączeniu napięcia z bazy, pomiędzy anodami triaka płynąć będzie prąd. Dopiero w momencie, gdy napięcie pomiędzy anodami spadnie poniżej pewnego progu, przepływ prądu ustanie.
Triak - Zastosowanie - Potencjalne aplikacje
Dwukierunkowość triaków sprawia, że są wygodnymi przełącznikami prądu przemiennego. Ponadto zastosowanie wyzwalacza przy kontrolowanym kącie fazy prądu przemiennego w obwodzie, umożliwia kontrolę średniego prądu płynącego do obciążenia (sterowanie fazowe). Jest to powszechnie stosowane do sterowania prędkością silnika prądu przemiennego, w ściemniaczach, czy do sterowania grzejnikami elektrycznymi. Układy takie są niezwykle proste i składają się tylko z detektora przejścia napięcia przez zero i sterownika triaka.
Kolejnym częstym zastosowaniem są regulatory mocy na triaku. Triaki dostępne w asortymencie naszego sklepu różni m.in. tzw. prąd przewodzenia maks (maksymalny) i napięcie wsteczne maks (maksymalne). W dziale układy scalone można również znaleźć tranzystory, podstawki pod układy scalone, interfejsy i wiele innych. W razie dodatkowych pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi doradcami za pośrednictwem e-maila, telefonu lub formularza kontaktowego dostępnego na stronie.
Triaki - FAQ
Elementy półprzewodnikowe to komponenty elektroniczne wykonywane z materiałów półprzewodnikowych. Do elementów półprzewodnikowych można zaliczyć między innymi tranzystory, triaki, tyrystory czy diody.
Elementy półprzewodnikowe wykonywane są z materiałów półprzewodnikowych, czyli substancji o przewodnictwie elektrycznym mieszczącym się w wartościach pomiędzy dielektrykami (izolatorami) a przewodnikami.
Półprzewodniki to najczęściej ciała stałe z wiązaniami kowalencyjnymi, o strukturze monokrystalicznej lub polikrystalicznej.
Do półprzewodników zaliczane są różne pierwiastki oraz związki chemiczne, między innymi krzem, german, selen czy arsenek galu.