Opis produktu: Triak BTA140-800 800 V / 25 A - THT
Napięcie Vdrm: 800 V. Prąd It: 25 A. Prąd bramki Ig: 25 mA. Obudowa: TO220.
Specyfikacja triaka BTA140-800 800 V / 25 A - THT
- Napięcie Vdrm: maks. 800 V
- Prąd It: maks. 25 A
- Prąd bramki Ig: 35 mA
- Szybkość narastania impulsu: 30 V/μs
- Obudowa: TO220AB (DIP)
Triak BTA140-800.
Szczegóły w dokumentacji.
BTA140-800 należy do niezwykle popularnej serii triaków, szeroko stosowanych w rozmaitych układach sterowania obciążeniami sieciowymi. W przypadku oferowanego przez nas modelu maksymalne napięcie szczytowe wynosi aż 800 VAC, zaś prąd przewodzenia - 25A (RMS). Triak jest produkowany w standardowej (nieizolowanej) obudowie TO-220.
Do wyzwolenia bramki wymagane jest natężenie prądu około 6..35 mA (w zależności od polaryzacji napięć na poszczególnych wyprowadzeniach triaka), zaś prąd podtrzymujący nie przekracza 30 mA.
Triak – sposób działania i przykłady zastosowań
Triak jest trzykońcówkowym elementem półprzewodnikowym, przeznaczonym do sterowania dużym prądem przemiennym (zasilającym obciążenie, np. grzałkę) za pomocą niewielkiego prądu bramki. Skojarzenie z tranzystorem nie jest jednak do końca trafne – triak włącza się wprawdzie po przekroczeniu określonego prądu progowego na elektrodzie sterującej, ale wyłącza się dopiero wtedy, gdy prąd w obwodzie obciążenia spadnie poniżej pewnej wartości, zwanej prądem podtrzymującym. Samo ustanie przepływu prądu przez bramkę nie jest zatem wystarczającym „powodem” do odcięcia dopływu prądu do obwodu głównego – w przeciwieństwie do tranzystora, który może być wyłączony w dowolnym momencie, w zależności od sygnału sterującego na bazie (w przypadku tranzystorów BJT) lub bramce (w przypadku tranzystorów polowych, w tym MOSFET).
Triaki są stosowane do załączania i wyłączania (w sposób binarny, czyli ON/OFF) obciążeń sieciowych, doskonale nadają się także do płynnej regulacji mocy – w tym celu triaki łączy się z odpowiednimi obwodami sterującymi, które załączają podzespół w określonym momencie cyklu przebiegu prądowego (tzw. sterowanie fazowe).