Filtruj według
Cena
1 20
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Pojemność mAh
Więcej (-1) Ok Wyczyść
Ilość ogniw
Więcej (0) Ok Wyczyść
Obudowa
Więcej (19) Ok Wyczyść
Wysokość
Więcej (-2) Ok Wyczyść
Typ ogniwa
Więcej (4) Ok Wyczyść
Producent
Więcej (531) Ok Wyczyść
Filtruj

Promowane produkty

Polecane

Baterie

Ilość produktów: 3
Loading...

Bateria EverActive A23 12V - 5szt.

Bateria EverActive A23 o napięciu nominalnym 12 V .
5.0 (1)
Indeks: BAL-11840
Indeks: BAL-11840
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 7,70 zł Cena 7,70 zł
  • Darmowa dostawa

Bateria 23A 12V GP - 5szt.

Bateria GP A23 o napięciu nominalnym 12 V . Cena za 5 sztuk.
4.9 (39)
Indeks: BAL-11184
Indeks: BAL-11184
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 8,90 zł Cena 8,90 zł
  • Darmowa dostawa

Bateria alkaliczna Zn-MnO2 - 12V/48mAh - 23A - Akyga AKY1841

Bateria Akyga  A23  o napięciu nominalnym  12 V .
Indeks: AKU-24102
Indeks: AKU-24102
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 2,30 zł Cena 2,30 zł
  • Darmowa dostawa

Jakie baterie wybrać?

Sklep Botland oferuje baterie paluszki w rozmiarach AA (R6) – często spotykane ”paluszki” są wykorzystywane do zasilania wielu urządzeń takich jak piloty, zabawki, zegary ścienne, sterowniki pieców centralnego ogrzewania i dzwonki do drzwi czy czujniki alarmowe. Bateria AA służy również do zasilania innych sprzętów i znajduje zastosowanie w urządzeniach pomiarowych, kamerach i aparatach. Ponadto baterie AA wpływają na codzienne życie wielu osób, które wykorzystują przenośne urządzenia

Z kolei baterie AAA (R3) – tzw. ”małe paluszki” są wykorzystywane do wydajnego zasilania małych urządzeń przenośnych. W naszej ofercie dostępne są także baterie do oświetlenia w rowerze; D (R20) do zasilania robotów, przyrządów rozruchowych modelarskich skrzynek startowych i innych urządzeń bezprzewodowych o wysokim poborze prądu, a także baterie płaskie 9V 6F22 używane do zasilania m.in. zestawów Walkie-Talkie, mierników i efektów gitarowych. Ponadto, oferujemy również baterie pastylkowe do zasilania zegarków na rękę i podtrzymujące pamięć ustawień oraz baterie specjalistyczne o niestandardowych rozmiarach do zasilania np. aparatów fotograficznych czy pilotów samochodowych.

Technologia baterii – na co warto zwrócić uwagę?

Baterie są elektrochemicznym źródłem napięcia. Oznacza to, że energia elektryczna czerpana z baterii jest wynikiem reakcji chemicznych zachodzących w jej strukturze wewnętrznej. Najstarszym rodzajem zwykłych baterii jest ogniwo cynkowo-węglowe. Charakteryzuje się wysoką rezystancją wewnętrzną i stanowi dobre źródło zasilania dla urządzeń o niskim poborze prądu, takich jak małe radioodbiorniki, zabawki i latarki kieszonkowe. W niskich temperaturach odznaczają się niezbyt wysoką wydajnością, a w zbyt wysokich temperaturach mają tendencję do łatwego wysychania z elektrolitu. Ogniwo cynkowo-chlorkowe charakteryzuje o połowę większa pojemność elektryczna baterii względem ogniwa cynkowo-węglowego, większa wydajność prądowa oraz znacznie mniejsza rezystancja upływu, co pozytywnie wpływa na jej żywotność oraz zdolność do pracy w niskich temperaturach.

Popularne baterie alkaliczne (baterie AA i baterie AAA) - podstawowe informacje

Wreszcie baterie alkaliczne (wykorzystywane m.in. w urządzeniach elektronicznych), których pojemność pojedynczego ogniwa odpowiada pojemności pięciu ogniw cynkowo-węglowych. Długa żywotność, wysoka wydajność oraz utrata pojemności w wysokości zaledwie 5% w skali roku i zerowa zawartość szkodliwych rtęci i kadmu, to atuty tych baterii. Natomiast akumulatorki litowe swoją budową wykazują znacznie uwydatnioną gęstość magazynowania energii, znikomy spadek napięcia przy wysokiej wydajności prądowej baterii, długą żywotność i utratę pojemności w wysokości zaledwie 0.5% w skali roku. Baterie AAA (nazywane małymi paluszkami) i AA są najczęściej wykorzystywane ogniwa, które charakteryzują się uniwersalnym zastosowaniem i mogą być intensywnie użytkowane.

Dobre baterie - wysoka efektywność i ochrona środowiska naturalnego

Dobre baterie wyróżniają takie zalety, jak długa żywotność, wysoka wydajność, niska cena oraz jak najmniej szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Wybierając baterie do urządzenia, które chcesz w nie zasilać, zwróć uwagę na to, jaki rozmiar baterii pasuje do niego – bardzo często informacja ta jest podana na obudowie urządzenia bądź w jego pojemniku na baterie oraz w instrukcji obsługi urządzenia. Mogą to być popularne baterie paluszki lub inny rodzaj zasilania.

Zużyte baterie – co z nim zrobić?

Baterie nieładowalne względem ładowalnych akumulatorków charakteryzują się większą trwałością oraz niższym kosztem zakupu. Pamiętaj, aby po zużyciu baterii nie wyrzucać ich do odpadów mieszanych, ale przekazać je do dedykowanych kontenerów – baterie zawierają trujące metale ciężkie, takie jak ołów, rtęć, kadm czy nikiel. Oddając zużyte baterie do przeznaczonych w tym celu punktów zbiórki, chronisz środowisko naturalne. Rodzaje baterii muszą, zawsze dopasowane do konkretnego urządzenia (m.in. wielkość, kształt i typ baterii oraz napięcie natężenie i pojemność). Nowoczesne baterie dostępne w asortymencie naszego sklepu zapewniają dłuższy czas pracy zasilanych urządzeń, zabawek i akcesoriów.

Akumulatory litowo-jonowe z reguły charakteryzują się wysoką gęstością energii i bardzo dużymi prądami rozładowania, co umożliwia zastosowanie ich w urządzeniach o sporym zapotrzebowaniu na moc zasilania, np. robotach mobilnych. Ogniwa i pakiety litowo-polimerowe lepiej nadają się natomiast do urządzeń przenośnych – są produkowane w zróżnicowanych rozmiarach (często oferują zaskakująco małą grubość), mają niższy poziom samorozładowania i niewielką masę.

Bateria magazynuje energię w postaci chemicznej, dzięki czemu może dłużej oddawać zgromadzony ładunek, nie umożliwia natomiast ponownego ładowania (jak ma to miejsce w przypadku akumulatorów). Kondensatory działają natomiast na zasadzie wytwarzania pola elektrycznego pomiędzy okładkami, co pozwala na bardzo szybkie ładowanie i rozładowanie, jednak ilość energii jest nieporównanie mniejsza, niż w przypadku nawet niewielkiej baterii.

Elektrolit zawarty w bateriach jest substancją dość silnie żrącą, dlatego z łatwością może uszkodzić blaszki i sprężynki dociskowe, pełniące rolę styków w koszykach na baterie, a w niektórych przypadkach – dostając się w głąb obudowy urządzenia – doprowadzić do korozji innych elementów (np. ścieżek na pobliskiej płytce drukowanej). Kontakt ze skórą, a tym bardziej z oczami, może spowodować silne podrażnienie i uszkodzenie tkanek, dlatego z bateriami oraz „zalanym” przez nie urządzeniem należy zawsze obchodzić się bardzo ostrożnie.

Długotrwałe obciążenie baterii (lub pozostawienie jej w nieużywanym urządzeniu na długi czas) powoduje wytwarzanie niewielkich ilości gazów, będących produktem reakcji chemicznej, zachodzącej wewnątrz takiego źródła energii. Zbyt duża ilość gazów powoduje wzrost ciśnienia, który w skrajnym przypadku może rozszczelnić baterię. Zjawisko takie jest też widoczne w przypadku akumulatorów, obecnych np. w urządzeniach mobilnych, a odpowiada za nie intensywne przeciążenie akumulatora oraz praca w zbyt wysokiej temperaturze.

Niewielkie, konwencjonalne zegarki (ręczne oraz biurkowe) korzystają zwykle z baterii guzikowych (pastylkowych), np. alkalicznych lub litowych. Większe urządzenia (budziki, zegary ścienne, etc.) są zasilane przeważnie za pomocą „paluszków” R6 lub LR6.

Bateria staje się nieużyteczna w trzech wypadkach: gdy jej napięcie spadnie poniżej pewnej wartości minimalnej (np. 0,9..1,0 V dla „paluszków” alkalicznych LR6), gdy jej obudowa wykazuje deformację (jest „spuchnięta”, uszkodzona mechanicznie, etc.), bądź widoczny jest wyciek elektrolitu (białawy nalot w pobliżu jednego z biegunów).

W przypadku popularnych, 3-woltowych baterii litowych (np. CR2032) jako napięcie progowe (oznaczające całkowite rozładowanie) przyjmuje się wartość około 2,0 V – należy pamiętać, że punkt ten może być osiągnięty po różnym czasie pracy urządzenia, zależnym od rodzaju obciążenia.