U3V50ALV - przetwornica step-up - regulowana 4-12V 5A - Pololu 2570

Indeks: PLL-02345 EAN: 5904422367954

Przetwornica podwyższająca z regulowanym napięciem wyjściowym 4 - 12 V. Dopuszczalny zakres napięcia wejściowego to 2,9 - 12 V, a maksymalny prąd wejściowy jaki może przetworzyć układ wynosi 5 A.

U3V50ALV - przetwornica step-up - regulowana 4-12V 5A - Pololu 2570
128,00 zł
104,07 zł netto
Zapłać później
Producent: Pololu

Opis produktu: Pololu U3V50ALV - przetwornica step-up - regulowana 4-12 V 5 A

Regulator podwyższający napięcie wejściowe z zakresu 2,9 V do 12 V na wartość wyjściową, wybieraną za pomocą potencjometru od 4 V do 12 V przy założeniu, że napięcie wyjściowe nie może być wyższe niż wejściowe. Układ jest w stanie przetworzyć prąd wejściowy o maksymalnej wartości 5 A, a jego sprawność wynosi 80 - 95 %. Prąd wyjściowy jest funkcją napięcia wejściowego, napięcia wyjściowego oraz sprawności przetwornicy. Zazwyczaj jest to wartość w okolicy prądu wejściowego czyli 5 A. Szczegóły można znaleźć na wykresach w dalszej części opisu.

Rodzina U3V50x oferuje dwie wersje przetwornic z regulowanym napięciem wyjściowym: U3V50ALV  (4 - 12 V), U3V50AHV (9 - 30 V). Dostępne są również wersje ze stałym napięciem: 5 V, 6 V, 9 V, 12 V i 24 V. Wszystkie wersje układów U3V50x są do siebie podobne, w celu ułatwienia identyfikacji na odwrocie znajduje się puste miejsce, w którym można umieszczać własne oznaczenia za pomocą markera.

Specyfikacja przetwornicy

 • Napięcie wejściowe: 2,9 V do 12 V
 • Napięcie wyjściowe regulowane: 4 V do 12 V
 • Maksymalny prąd wejściowy: 5 A
 • Prąd wyjściowy: patrz wykresy
 • Pobór prądu przez układ: do 8 mA
 • Sprawność na poziomie 80 - 95 %
 • Zabezpieczenia:
  • Przed odwrotnym podłączeniem zasilania
  • Termiczne - wyłącza układ przy zbyt wysokiej temperaturze
  • Blokada włączenia przy zbyt niskim napięciu zasilania - poniżej 2,5 V
 • Dwa otwory montażowe dla śrubek M2
 • Wymiary: 10,4 x 15,3 x 48,3 mm
 • Masa (bez złącz): 7,5 g

Podłączenie

Moduł posiada cztery wyprowadzenia:

 • VIN - napięcie wejściowe, nie może przekraczać wartości napięcia wyjściowego.
 • GND - potencjał masy.
 • VOUT - napięcie wyjściowe. W przypadku wersji regulowanej wybierane za pomocą potencjometru.
 • ENABLE - przełącza układ w stan niskiego poboru energii. Pin jest domyślnie podciągnięty do napięcia zasilania VIN poprzez rezystor 100 kΩ. Oznacza to, że  przy pozostawieniu wyprowadzenia niepodłączonego, przetwornica jest domyślnie załączona. W celu wprowadzenia układu w stan czuwania należy podać stan niski (poniżej 0,7 V). W tej sytuacji moduł pobiera tylko prąd płynący przez rezystor 100 kΩ jest to wartości od 10 µA do 20 µA w zależności od dołączanego napięcia wejściowego.

Złącza są odpowiednio podpisane na płytce. Raster wyprowadzeń to 5 mm dla złącz ARK oraz 2,54 mm dla  złącz goldpin, które pozwalają na montaż modułu w płytce stykowej lub podłączenie za pomocą przewodów.

W zestawie znajdują się złącza do samodzielnego lutowania. Można wybrać popularne goldpiny lub terminale wysoko prądowe ARK. Dzięki zastosowaniu grubszej warstwy płytki PCB końcówki złącz nie wystają poza układ.

Wybór napięcia wyjściowego

Napięcie ustawiane jest za pomocą potencjometru. Do wyboru  odpowiedniej wartości można wykorzystać multimetr wraz z niewielkim obciążeniem rezystancyjnym (np. rezystor 10 - 100 kΩ). Przekręcenie potencjometru w prawo zwiększa wartość napięcia wyjściowego. Dotykanie dłonią lub palcem potencjometru czy samego układu może mieć wpływ na napięcie wyjściowe - zalecamy więc zachować ostrożność przy wykonywaniu tej czynności.

Uwaga!

Należy pamiętać, że napięcie wejściowe nie może przekraczać wartości wyjściowej.

Potencjometr nie ma fizycznej blokady, stąd też napięcie wyjściowe należy zawsze ustawiać mierząc przy tym jego wartość tak, aby nie przekroczyć maksymalnej wartości.

 

Prąd wyjściowy i sprawność układu

Sprawność przetwornicy zależy od napięcia wejściowego oraz wybranego napięcia wyjściowego. Średnio wynosi od 80 % do 95 %. Prąd wyjściowy jest funkcją napięcia wejściowego, napięcia wyjściowego oraz sprawności przetwornicy. Zazwyczaj jest to wartość w okolicy prądu wejściowego czyli 5 A.

Rys.: Wybór napięcia wyjściowego.

Rys.: Sprawność układu przy napięciu wyjściowym 5V.

Rys.: Sprawność układu przy napięciu wyjściowym 6 V.

Rys.: Sprawność układu przy napięciu wyjściowym 9 V.

Rys.: Sprawność układu przy napięciu wyjściowym 12 V.

Rys.: Sprawność układu przy napięciu wyjściowym 18 V.

Rys.: Sprawność układu przy napięciu wyjściowym 24 V.

Podsumowując, maksymalny prąd wyjściowy jest proporcjonalny do stosunku napięcia wejściowego i napięcia wyjściowego. Dodatkowo, jego wartość może zależeć od czynników zewnętrznych, np. temperatury czy przepływu powietrza lub zastosowanego radiatora. Jeśli prąd wejściowy przekroczy wartość 5 A, napięcie wyjściowe zacznie spadać poniżej ustalonej wartości.

 

Długość 48 mm
Szerokość 15.0 mm
Wysokość 10 mm
Napięcie zasil. od 2.9 V
Napięcie zasil. do 12.0 V
Napięcie wyjścia od 4.0 V
Napięcie wyjścia do 12.0 V
Wydajność prąd 5 A
Stabilizator - Typ impulsowy
Stabilizator - Rodzaj step-up
Szerokość opakowania 8 cm
Wysokość opakowania 1 cm
Głębokość opakowania 10 cm
Masa opakowania 0.013 kg

Jako pierwszy zadaj pytanie dotyczące tego produktu!

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Produkty z tej samej kategorii: