Kategorie

Okulary VR 3D

Okulary 3D to podstawowy element systemu rzeczywistości wirtualnej. Dostarczają one do Twoich oczu dane, które pozwalają na uzyskanie złudzenia głębi obrazu oraz trójwymiarowości. Okulary VR generują dwa niezależne obrazki – dla oka prawego i oka lewego. Obrazy te odrobinę się od siebie różnią, gdyż uzyskiwane są z dwóch kamer (czy to rzeczywistych, czy wirtualnych, jak np. w grze), rozsuniętych od siebie o kilka centymetrów. Dokładnie taką odległość, jak rozstaw naszych oczu. Dzięki temu, że docierają do nas przesunięte obrazy, możliwe jest widzenie stereoskopowe. Daje to doskonałe złudzenie optyczne rzeczywistości. Stąd też wzięła się nazwa – rzeczywistość wirtualna.

Filtrowanie

Ekran - typ
Ekran - przekątna
Ekran - rozdziel.
Ekran - interfejs
Producenci
Ekran - dotyk

Systemy rzeczywistości wirtualnej o szerokich zastosowaniach

Okulary VR są szeroko stosowane w grach wideo, ale są również używane w innych aplikacjach, w tym w symulatorach i trenażerach. Obejmują one stereoskopowy montowany na głowie wyświetlacz (zapewniający oddzielne obrazy dla każdego oka), okulary 3D, dźwięk stereo i bardzo często również czujniki śledzenia ruchu głowy, które mogą obejmować żyroskopy, akcelerometry, magnetometry, strukturyzowane systemy oświetleniowe itp. Oprócz zastosowań rozrywkowych (do gier czy oglądania filmów 3D) tego rodzaju systemy stosowane są często do szkolenia lekarzy, zwłaszcza chirurgów, oraz żołnierzy zawodowych.

Wymagania, jakie spełniać muszą okulary 3D

Stworzenie systemu rzeczywistości wirtualnej, zwłaszcza okularów 3D, nie jest trywialną sprawą. Źle zaprojektowane urządzenia nie będą dawały pełnego efektu trójwymiarowości, a ponadto powodować mogą u użytkowników mdłości, zawroty głowy czy ból oczu. Okulary VR muszą charakteryzować się niskimi opóźnieniami, aby obraz szybko reagował na ruch. Obraz musi mieć też dostatecznie dużą rozdzielczość, aby piksele nie były widoczne, szczególnie jeżeli system VR, jaki wykorzystujemy, ma szeroki kąt widzenia. Kluczowym elementem każdych okularów 3D są soczewki mapujące obraz z płaskich wyświetlaczy do oczu użytkownika, aby zapewnić realistyczny i niemęczący oczu obraz.

Smartfony jako urządzenia do systemu VR

Niektóre okulary VR wykorzystują smartfony do kontroli rzeczywistości wirtualnej i wyświetlania trójwymiarowego obrazu. Nie jest to nieuzasadnione podejście. Po pierwsze, niemalże każdy posiada tego rodzaju urządzenie. Po drugie, współczesne telefony komórkowe posiadają wysokiej klasy wyświetlacze, które mają dostatecznie niskie opóźnienie, jak i wysoką rozdzielczość, żeby sprawdzić się jako wyświetlacz w okularach 3D. W nowoczesne smartfony wbudowane są sensory, takie jak akcelerometry czy żyroskopy cyfrowe, co ułatwia zastosowanie ich w systemie rzeczywistości wirtualnej.