Kategorie

Laminaty

Podobnie jak szkielet organizmów żywych utrzymuje mięśnie, a rama w pojazdach utrzymuje wewnętrzne podzespoły i nadwozie, tak w urządzeniach elektronicznych płytka z obwodem drukowanym (PCB) utrzymuje stabilność mechaniczną i zapewnia sztywne, odpowiednio zaprojektowane połączenia elektryczne pomiędzy znajdującymi się na niej elementami elektronicznymi. Aby powstała płytka PCB, projekt obwodu drukowanego wymaga starannego naniesienia na laminat miedziany, który następnie trzeba poddać obróbce chemicznej.

Filtrowanie

Producenci

Laminat PCB - szkielet urządzenia elektronicznego

Płytki PCB najczęściej mają postać specjalnie wytrawionych ścieżek miedzianych rozłożonych na planie prostokąta. Warstwę miedzi często pokrywa się soldermaską, która znacząco ułatwia proces lutowania jednocześnie minimalizując ryzyko niepożądanego rozlania lutowia po powierzchni płytki PCB. Jest wiele rodzajów laminatów, ale ich parametry należy uwzględnić już na etapie opracowywania projektu urządzenia, ponieważ nawet najbardziej optymalnie zaprojektowany układ zbudowany z najdokładniej wyselekcjonowanych elementów elektronicznych, może ulec uszkodzeniu wskutek zastosowania nieodpowiedniego laminatu. Do uszkodzenia laminatu może dojść nawet na etapie montażu urządzenia. Najczęściej spotykanym typem laminatu używanego w produkcji płytek PCB, jest typ FR4 - jest to laminat szklano-epoksydowy z naniesioną warstwą miedzi o grubości 35μm. Laminat ten, jest dostępny w sklepie Botland o grubości całkowitej od 1,0mm do 1,6mm - jego przystępna cena oraz bardzo dobre właściwości mechaniczne, cieplne i elektryczne to główne powody, dzięki którym z powodzeniem można go zastosować w urządzeniach elektronicznych o zróżnicowanym zastosowaniu i parametrach energetycznych.

Przydatne akcesoria do laminowania i obróbki laminatu w warsztacie elektronika

W ofercie sklepu Botland dostępne są także laminaty światłoczułe, które umożliwiają wykonanie płytek PCB alternatywną metodą względem termotransferu. Jeśli chcesz zabezpieczyć przed uszkodzeniem lub zabrudzeniem ważne dokumenty w formie papierowej, pomocnym narzędziem będzie dla Ciebie laminator. Dla precyzyjnego dopasowania powierzchni laminatu pod projekt Twojego obwodu drukowanego sięgnij po specjalne nożyce, a następnie czyścik, którym łatwo wyczyścisz powierzchnię laminatu z niepożądanych zabrudzeń. Tym sposobem, możesz przystąpić do trawienia płytki, która będzie stanowiła szkielet elektroniki w Twoim urządzeniu - tu bardzo dobrym rozwiązaniem jest użycie elektrycznej trawiarki z możliwością nastawienia parametrów procesu trawienia, dzięki czemu uzyskasz wysoką jakość uzyskanego druku ścieżek.