Opis produktu: Obiektyw Fisheye M12 1,56 mm z adapterem dla kamery Raspberry Pi - ArduCam LN031
Obiektyw szerokokątny z efektem Fisheye, kąt widzenia to 180°. Długość ogniskowej wynosi 1,56 mm, a przesłona to F2. Sposób montażu M12, do zestawu dołączono adapter, dzięki któremu można go podłączyć do kamery Raspberry Pi HQ. Wymiary obiektywu to Φ 20 x 17,3 mm.
Specyfikacja obiektywu
- Model: M25156H18
- Format: 1/2,3"
- Ogniskowa: 1,56 mm
- Apertura: F2
- Kąt widzenia: 180° (H) dla kamery Raspberry Pi HQ, 140° (H) dla kamery Raspberry Pi V1 / V2
- Montaż: M12
- Tylna ogniskowa: 4,3 mm
- M.O.D (minimalna odległość od obiektu): 0,2 m
- Wymiary: Φ 20 x 17,3 mm
- Masa: 7 g
Wysokiej jakości obiektyw ultra-szerokokątny do modułów ArduCam
Prezentowany obiektyw fisheye przeznaczony jest do kamer z gwintem obiektywowym M12. Dzięki temu może być z powodzeniem używany – przy wykorzystaniu znajdującego się w zestawie adaptera – także do kamer Raspberry Pi z serii HQ.
Poziomy kąt widzenia optyki wynosi 180 o przy zastosowaniu z kamerą Raspberry Pi HQ lub 140 o po zamontowaniu do modułu kamery Raspberry Pi V1. Ogniskowa jest równa 1,56 mm, zaś apertura numeryczna wynosi F/2,0
Przykładowe zastosowania obiektywu fisheye 180 o
Obiektyw Fisheye M12 1,56mm z adapterem dla kamery Raspberry Pi - ArduCam LN031 pozwala na rejestrację obrazu pod bardzo szerokim kątem, dzięki czemu możliwe staje się obserwowanie całego pomieszczenia z użyciem tylko jednej kamery. Warto zamontować ją np. w kącie pokoju lub biura w taki sposób, by wszystkie drzwi i okna znalazły się w polu widzenia urządzenia rejestrującego – wtedy możliwe będzie uniknięcie strefy martwej, co ma ogromne znaczenie w chronionych w ten sposób pomieszczeniach.
Przy zastosowaniu optyki typu fisheye obiektyw „zawija” brzegi obrazu, dlatego najlepszą rozdzielczość uzyskuje się w środkowej części pola widzenia. Ma to szczególne znaczenie, gdy kamera wykorzystywana jest do automatycznego rozpoznawania obiektów (np. tekstu) z użyciem systemów sztucznej inteligencji – w niektórych przypadkach warto przewidzieć użycie technik korekcji („prostowania”) geometrii obrazu.
Przydatne linki |