Opis produktu: Czujnik alkoholu MQ-3 - półprzewodnikowy - moduł niebieski
Moduł z czujnikiem alkoholu MQ-3 z wyprowadzeniami goldpin raster 2,54 mm. Zasilany jest napięciem 5 V. Posiada wyjście cyfrowe oraz analogowe, co czyni go kompatybilnym z większością modułów uruchomieniowych w tym Arduino.
Specyfikacja modułu czujnika alkoholu
- Zasilanie: 5 V
- Dioda LED wskazująca działanie sensora
- Zakres pomiarowy: 0,04 mg/L - 4 mg/L
- Przelicznik: 0,1 mg/L = 0,21 ‰.
- Wyjście analogowe oraz cyfrowe
- Typ: półprzewodnikowy
- Wyprowadzenia: złącza goldpin raster 2,54 mm
- Wymiary: 35 x 22 x 30 mm
- Posiada otwory montażowe o średnicy: 3,2 mm
Charakterystyka oraz inne szczegółowe informacje znajdują się w dokumentacji czujnika.
Wyjście cyfrowe D0
Za pomocą umieszczonego na odwrocie płytki potencjometru ustawiany jest próg, po którego przekroczeniu wyjście D0 przechodzi ze stanu wysokiego w stan niski. Wyprowadzenie D0 można połączyć bezpośrednio z mikrokontrolerem bądź zestawem uruchomieniowym w tym Arduino lub np. z modułem buzzera, który będzie sygnalizował zbyt niski bądź wysoki poziomie alkoholu w powietrzu.
Wyjście analogowe A0
Czujnik posiada także wyjście analogowe A0, które należy podłączyć do wyprowadzenia przetwornika A/C (wejścia analogowego w Arduino). Pozwoli to mierząc proporcjonalny sygnał napięciowy, dokładniej określić poziom alkoholu.
Zbuduj własny alkomat!
Jedną z najczęstszych przyczyn kolizji i wypadków drogowych, jest utrata panowania nad pojazdem w wyniku prowadzenia w stanie nietrzeźwości. Możemy temu zapobiegać w prosty sposób - niezależnie od tego, czy korzystamy z samochodu okazyjnie, czy zawodowo na co dzień, warto przed zajęciem miejsca za kierownicą sprawdzić ilość alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą alkomatu. Korzystając z modułu czujnika MQ-3 i podłączając jego wyprowadzenia do płytki Arduino, taki alkomat możemy zbudować własnoręcznie.
Zasada działania czujnika alkoholu MQ-3
Czujnik pomiarowy wmontowany w moduł MQ-3 ma sześć wyprowadzeń, a pomiar jest dokonywany na podstawie reakcji chemicznych zachodzących w jego strukturze wewnętrznej. Pod korpusem czujnika, została umieszczona ceramiczna rurka, która otacza grzałkę wykonaną ze stopu niklowo-chromowego. Wydychane powietrze przechodzi przez siatkę ze stali nierdzewnej, przechodzi przez grzałkę i trafia na warstwę tlenku cyny połączoną z elektrodą pomiarową wykonaną ze złota. Im niższa rezystancja obwodu pomiarowego czujnika, tym wyższe napięcie na jego wyjściu, a tym samym - wyższe stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu.
Przydatne linki |