Opis produktu: DFRobot - czujnik formaldehydu (HCHO) / czystości powietrza
Czujnik mierzący czystość powietrza na podstawie zawartości formaldehydu. Cechuje go wysoka stabilność i czułość oraz długa żywotność. Działa z napięciem od 3,3 V do 6 V. W zestawie znajduje się przewód przystosowany do nakładki DFRobot IO Expansion Shield.
Produkt kompatybilny z Arduino Przykładowy kod oraz szczegółowe informacje można znaleźć w przewodniku użytkownika. |
Przykład podłączenia czujnika z Arduino.
Podłączenie modułu
Czujnik współpracuje z dowolnym mikrokontrolerem wyposażonym w wejścia cyfrowe, w tym również Arduino. W celu odczytania jego wartości należy skorzystać z biblioteki dla Arduino.
Specyfikacja czujnika czystości powietrza
- Napięcie zasilania: od 3,3 V do 6 V
- Wykrywany gaz: HCHO (formaldehyd)
- Gazy zakłócające: alkohol, CO, itp.
- Zakres detekcji: od 0 do 5 ppm
- Rozdzielczość: 0,01 ppm
- Czas nagrzewania: do 3 min
- Czas odpowiedzi: do 60 s
- Czas ponowienia: do 60 s
- Typ interfejsu: Gravity 3-pinowy
- Sygnał wyjściowy
- Tryb DAC: od 0,4 V do 2 V dla od 0 do 5 ppm
- Tryb UART: 9600 b/s
- Temperatura pracy: od 0°C do 50°C
- Czas działania: do 2 lat
- Wymiary: 38 x 28 x 15 mm
- Masa: 22 g
Moduł czujnika szkodliwych gazów
DFRobot - czujnik formaldehydu (HCHO) / czystości powietrza to specjalistyczny moduł sensoryczny, pozwalający na pomiar stężenia szkodliwych gazów w powietrzu. Głównym związkiem chemicznym, na który reaguje czujnik, jest formaldehyd (HCHO, CH2O). Jest to zatem doskonałe uzupełnienie dla systemów pomiaru jakości powietrza, opartych na laserowych czujnikach pyłu.
Należy pamiętać, że oprócz samego formaldehydu, sensor reaguje także na niektóre inne związki, w tym opary alkoholu lub tlenek węgla (CO). Zakres detekcji formaldehydu wynosi od 0 do 5 ppm, zaś rozdzielczość pomiaru – 0,01 ppm. Do poprawnej pracy czujnik wymaga podgrzania struktury za pomocą wbudowanej grzałki (około 3 minut).
Pozostałe parametry czujnika HCHO
Czas odpowiedzi modułu wynosi 60 sekund – jest to okres niezbędny, by mogła zajść odpowiednia reakcja chemiczna wyzwalająca zmianę sygnału na wyjściu sensora. Zakres temperatur pracy (otoczenia) wynosi od 0 do +50oC, a żywotność elementu pomiarowego – do 2 lat.
Moduł pozwala na wybór rodzaju wyjścia, które jest dostępne dla użytkownika na jednym z pinów 3-torowego złącza Gravity. W zależności od pozycji przełącznika, znajdującego się na spodniej stronie płytki drukowanej, możliwa jest selekcja wyjścia napięciowego (DAC, zakres 0,4..2 V) lub UART (9600 bps, tylko linia TX).