- Nowość!
Kupując ten produkt, nie będziesz miał możliwości wyboru płatności za pobraniem.
Opis produktu: Zrozumieć Elektronikę (5 / 2024) - miesięcznik, wydanie cyfrowe
Zrozumieć Elektronikę to cyfrowy miesięcznik dla pasjonatów elektroniki, autorstwa Piotra Góreckiego. Tematem przewodnim numeru majowego są dokładne pomiary. Każdy elektronik mierzy różne wielkości, ale wiele popularnych multimetrów mierzy z błędami. Dlatego w tym wydaniu dużo miejsca poświecono tej kwestii. Artykuł wprowadzający: „Czy chcesz mierzyć dokładnie?” pokazuje, że dokładność cyfrowych przyrządów pomiarowych zależy głównie od zastosowanych w miernikach wzorców napięcia oraz od jakości i stabilności rezystorów w kluczowych obwodach. A dobre wzorce można dziś nabyć zaskakująco tanio - za kilkanaście, najwyżej kilkadziesiąt złotych. Warto też przeczytać artykuł pokazujący, że dziś oscyloskop o bardzo krótkim czasie narastania i szerokim paśmie jest w zasięgu także nieco zamożniejszych hobbystów. Numer zawiera też materiały dla mniej zaawansowanych - elementarne wiadomości o sieciach energetycznych oraz bardzo praktyczne informacje o eleganckich obudowach wykorzystywanych przez hobbystów. W serii Wspólnie projektujemy zaczyna się opis realizacji uniwersalnego obciążenia aktywnego. Natomiast w cyklu o lampach elektronowych warto poczytać o tym, jak od teorii przejść do praktyki. Numer ISSN czasopisma: 3071-7965.
Miesięcznik dostępny jest wyłącznie w wersji cyfrowej (PDF, 97 stron).
Link do pobrania produktu wysyłany jest mailem natychmiast po otrzymaniu przez nas wpłaty.

Czasopismo obejmuje treści techniczne, poradniki, szczegółowe analizy oraz materiały edukacyjne wspierające naukę elektroniki.
Słowo wstępne od Redaktora Naczelnego
Tematem przewodnim majowego numeru naszego wspólnego czasopisma są dokładne pomiary.
Każdy elektronik mierzy różne wielkości, w szczególności napięcie, prąd i rezystancje. Każdy mierzy, ale niestety nie wszyscy doceniają znaczenie dokładnych pomiarów.
Co prawda, w niektórych przypadkach dokładność nie ma większego znaczenia, ale w wielu innych ma, i to duże. Tymczasem okazuje się, że wiele popularnych multimetrów mierzy z błędami znacznie większymi, niż wynika z ich specyfikacji.
I właśnie w tym wydaniu dużo miejsca poświęciłem tej naprawdę ważnej kwestii. Przede wszystkim w numerze jest artykuł wprowadzający, zatytułowany Czy chcesz mierzyć dokładnie? Omawia on między innymi, od czego zależy dokładność cyfrowych przyrządów pomiarowych.
Okazuje się, że zależy głównie od zastosowanych w miernikach wzorców napięcia oraz od jakości i stabilności rezystorów w kluczowych obwodach.
W niektórych przypadkach przepisy wymuszają użycie certyfikowanego przyrządu pomiarowego i wtedy nie ma miejsca na działania we własnym zakresie. W pozostałych przypadkach elektronik może poprawić dokładność pomiarów przez porównanie swoich przyrządów z dobrym wzorcem i uwzględnienie tak określonej poprawki.
Warto mieć dobry wzorzec napięcia. I w ten sposób dochodzimy do okładkowego projektu tego numeru, który pokazuje, że dobre wzorce można dziś nabyć zaskakująco tanio. Ja analogicznie przetestowałem też różne rezystory - szczegóły w następnym numerze. A moi Patroni już otrzymali e-maile z linkami do następnych filmów, które na razie są jeszcze niepubliczne.
Także Ciebie zapraszam do lektury wszystkich artykułów majowego wydania czasopisma oraz do udziału w licznych konkursach!
Pozdrawiam serdecznie! Piotr Górecki
Spis treści
- Słowo wstępne - maj
- Nasze wspólne czasopismo - listy Czytelników
- Łamigłówki elektroniczne maj 2024
- Rozwiązania Łamigłówek marzec 2024
- Testy termiczne wzorców napięcia
- Kłopoty z modułami przetwornic impulsowych
- Wspólnie projektujemy: Minimalistyczna pracownia
- Wspólnie projektujemy: Uniwersalne obciążenie aktywne
- Czy chcesz mierzyć dokładnie?
- Rigol DHO924S w praktyce: pomiar czasu narastania
- Podstawy automatyki - regulacja prędkości silników
- Metalowe obudowy do urządzeń elektronicznych
- Szyfrowanie danych
- OneWire na przerwaniach od UART dla DS18B20
- Sieci energetyczne, faza, wartość skuteczna
- Lampy elektronowe: od teorii do praktyki