Kalkulator rezystorów

Dostępne na rynku rezystory są produkowane w szerokim zakresie rozmiarów, a to wymusza stosowanie rozmaitych metod oznaczania parametrów tychże elementów. Największe z nich (np. przewlekane rezystory ceramiczne dużej mocy) są zwykle opisywane w sposób bezpośredni - oznaczenia rezystorów zawierają naturalny zapis wartości rezystancji i mocy 4.7Ω 5 W. W przypadku oporników walcowych małej (<=0,25 W) i średniej mocy (1-2 W), stosowany jest najczęściej specjalny kod paskowy rezystorów, złożony z czterech, pięciu lub sześciu pasków o ściśle określonych kolorach. Kolejne paski rezystorów pozwalają na zapisanie wartości rezystancji (np. 15 kΩ), tolerancji produkcyjnej (np. 5%), a w przypadku rezystorów precyzyjnych – także temperaturowego współczynnika rezystancji (TCR), np. 50 ppm.

Ten uniwersalny sposób oznaczenia oporników przyjął się na całym świecie i jest z powodzeniem stosowany od kilkudziesięciu lat za sprawą niskiego kosztu wykonania takich nadruków, prostego sposobu odczytywania oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne – w przypadku nadruków alfanumerycznych, nawet nieznaczne zarysowanie oznaczenia może bowiem doprowadzić do całkowitej nieczytelności napisu, co uniemożliwi identyfikację elementu.

Dekoder rezystorów – sposób użycia

Aby skorzystać z naszego kalkulatora, określ najpierw liczbę pasków, a następnie zidentyfikuj ostatni z nich – zwykle jest on umieszczony nieco dalej od pozostałych, co ułatwia ustalenie kierunku odczytu. Następnie wybierz kolory kolejnych pasków, po czym w okienku wyniku odczytaj parametry posiadanego elementu. W ręcznej identyfikacji pomoże Ci natomiast tabela kolorów rezystorów – zasada odczytu jest identyczna, ale wykorzystując ją, możesz szybciej nauczyć się samodzielnie rozpoznawać kod barwny rezystorów, co znakomicie ułatwi Ci pracę nad własnymi projektami.

Barwne kody paskowe rezystorów

Czteropaskowe kody rezystorów składają się z dwóch cyfr znaczących (kodowanych przez pierwsze dwa paski), jednego mnożnika (trzeci pasek) oraz oznaczenia tolerancji (czwarty pasek). Przykładowo – kod brązowy-czarny-czerwony-złoty jest nanoszony na 5-procentowe rezystory 1 kΩ według schematu:

1(brązowy)0(czarny) * 102(czerwony) = 10*100 = 1000 Ω = 1 kΩ

Kolory rezystorów dla kodów 5- i 6-paskowych są identyczne, zmienia się jednak ich znaczenie: oznaczenie rezystorów 5-pasowych zawiera trzy cyfry znaczące, mnożnik i znak tolerancji, zaś dla kodów 6-paskowych dodatkowy, szósty pasek, oznacza współczynnik TCR. Zdecydowanie najważniejsze jest zatem zapamiętanie znaczenia kolejnych kolorów w kolejności od zera do dziewięciu – w ten sposób łatwo odtworzysz cyfry znaczące i mnożnik. Kody kreskowe rezystorów (4 i 5 pasków) w znakomitej większości przypadków kończą się paskiem złotym (tolerancja 5%) lub brązowym (tolerancja 1%).

zapraszamy do współpracy!