Opis produktu: Akumulator żelowy 12V 1,2Ah Xtreme
Akumulator żelowy bezobsługowy, bezwyciekowy, wielokrotnego ładowania. Dostosowany do pracy buforowej oraz cyklicznej. Napięcie nominalne wynosi 12 V, pojemność 1,2 Ah.
Specyfikacja akumulatora
- Napięcie znamionowe: 12 V
- Pojemność: 1,2 Ah
- Praca cykliczna: 14,50 V - 14,90 V
- Stan czuwania: 13,60 V - 13,80 V
- Maksymalny prąd ładowania: 0,36 A
- Wymiary: 58 x 97 x 43 mm
- Masa: 500 g
W ofercie sklepu także ładowarki do akumulatorów żelowych.
Akumulator żelowy – energia elektryczna z reakcji chemicznych
W akumulatorze o elektrolicie żelowym, podobnie jak w akumulatorze o elektrolicie ciekłym, zachodzą reakcje chemiczne. Akumulator żelowy to chemiczny magazyn energii elektrycznej. Podczas ładowania następuje w nim zamiana energii elektrycznej na energię chemiczną. Natomiast rozładowywanie akumulatora powoduje zamianę energii chemicznej na energię elektryczną. Akumulator żelowy jest akumulatorem kwasowo-ołowiowy, w którym zamiast ciekłego elektrolitu określona ilość elektrolitu wymieszana wraz z kwasem siarkowym jest połączona z oparami dwutlenku krzemu. W akumulatorze zostały wykorzystane automatycznie regulowane zawory odpowietrzające. W reakcji chemicznej powstaje statyczna, żelowa masa – stąd pochodzi nazwa „akumulator żelowy”. Akumulatory żelowe są w istocie bezobsługowe, ponieważ wykorzystują jednokierunkowo przepuszczające zawory odpowietrzające, które umożliwiają rekombinację wewnętrznych gazów w wodę, dzięki czemu nie ma konieczności sprawdzania, czy należy uzupełnić wodę destylowaną lub monitorować poziom wody. Akumulatory żelowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością i wszechstronnością. Dzięki temu mogą być bezpiecznie użytkowane nawet w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie jest ograniczona wentylacja, ponieważ charakteryzują się znikomą produkcją gazów ubocznych, więc można je zainstalować bezpiecznie nawet w warunkach domu mieszkalnego.
Jak prawidłowo naładować akumulator żelowy 12 V 1,2 Ah?
Tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe z elektrolitem ciekłym mogły być ładowane za pomocą prostownika transformatorowego, który często nie miał wyposażonego układu stabilizacji napięcia wyjściowego od składowej zmiennej. W przypadku akumulatorów żelowych zalecane jest użycie ładowarki procesorowej, która gwarantuje precyzyjne dozowanie napięcia ładowania.
Przydatne linki |