Filament 3D - zasadniczy składnik druku 3D
Nazwa filament pochodzi od łacińskiego słowa “filum”, znaczącego “nić”. To bardzo trafne określenie, ponieważ filament do druku 3D wygląda właśnie jak nić - jest okrągły w przekroju i nawinięty na szpulkę. Urządzenia takie, jak drukarki 3D czy pióra drukujące 3D wykorzystują te włókna do wytwarzania trójwymiarowych przedmiotów. Tworzywo jest rozwijane z szpulki, rozgrzewane lekko powyżej temperatury zeszklenia i ekstrudowane, tj. wypychane przez niewielki otwór w dyszy głowicy drukującej. Filamenty dostępne są w dwóch standardowych średnicach - 1,75 mm i 2,85 mm. Filament - Sklep Botland do idealne miejsce do jego zakupu.
Filament do druku 3D - Różne rodzaje tworzyw termoplastycznych
Na rynku dostępne są obecnie filamenty z różnych tworzyw sztucznych. W zależności od konkretnej aplikacji dobrać można odpowiedni materiał do druku, aby wyprodukowany przedmiot spełnił swoje założenia projektowe. W naszym sklepie znaleźć można materiały takie jak m.in. ABS, HIPS , PLA, PETG czy TPU. Tworzywa takie, jak ABS czy PETG nadają się do druku wszystkich elementów, w tym elementów strukturalnych, dzięki swojej wytrzymałości mechanicznej. Równie uniwersalnym materiałem jest PLA - jest on prostszy w drukowaniu niż ABS, a tylko odrobinę od niego mniej wytrzymały; jest także biodegradowalny. TPU jest drukowalnym elastomerem, a HIPS jest wodorozpuszczalny. Filament - cena produktu zależy od jego rodzaju oraz ilości na szpuli.
Podstawowe parametry - Filamenty do drukarek 3D
Wymienione powyżej tworzywa sztuczne różnią się parametrami chemicznymi i fizycznymi, co przekłada się na ich odmienne parametry eksploatacyjne - tak w gotowym produkcie, jak i w samej drukarce 3D. Z punktu widzenia drukarki 3D najważniejszym parametrem, jaki należy znać to temperatura zeszklenia, powyżej której ustawiona powinna być temperatura gorącej dyszy ekstrudera w głowicy drukarki. Ważne też są rekomendacje dotyczące obecności i temperatury podgrzewanego łoża wydruku. Z mechanicznego punktu widzenia z kolei, istotne są parametry dotyczące wytrzymałości materiału czy jego gęstości.
Filamenty 3D - Materiał do drukarki 3d o specjalnych zastosowaniach
Na rynku dostępne są specjalne filamenty, dedykowane do niszowych zagadnień. najpopularniejsze z nich to filamenty wykonane z tworzyw elastycznych, które pozwalają wykonywać elementy podatne, które dzięki swojej elastyczności spełniać mogą zadania uszczelek, elementów sprężystych etc. Dostępne są również filamenty przewodzące prąd elektryczny czy materiały magnetyczne. Osobną klasę stanowią tworzywa rozpuszczalne w wodzie - wykorzystuje się je w drukarkach z dwoma głowicami do drukowania supportów elementów 3D, które można następnie rozpuścić, aby uprościć wykańczanie drukowanego detalu.