Opis produktu: DFRobot Gravity - czujnik wibracji z membraną piezoelektryczną
Analogowy czujnik wibracji z piezoelektryczną membraną. Zasilany jest napięciem od 3,3 V do 5 V, współpracuje z modułami Arduino. W zestawie znajduje się przewód przystosowany do nakładki DFRobot IO Expansion Shield.
Produkt kompatybilny z Arduino Przykładowy kod oraz szczegółowe informacje można znaleźć w przewodniku użytkownika. |
Płytka jest dopasowana do złącz DFRobot IO Expansion Shield dla Arduino V7.1.
Podłączenie czujnika wibracji
Czujnik współpracuje z dowolnym mikrokontrolerem wyposażonym w wejścia analogowe, w tym również Arduino. Na wyjściu modułu można odczytać zmiany napięcia proporcjonalne do siły wibracji.
Specyfikacja czujnika wibracji
- Napięcie zasilania: od 3,3 V do 5 V
- Komunikacja: sygnał analogowy
- Przewód do połączenia z DFRobot IO Expansion Shield
- Wymiary płytki: 22 x 30 mm
Zestaw zawiera:
- Analogowy czujnik wibracji z membraną piezoelektryczną
- Przewód połączeniowy
Zasada działania analogowego czujnika wibracji z membraną piezoelektryczną
Czujnik wibracji od DFRobot z serii Gravity, jest wyposażony w membranę piezoelektryczną.
która pod wpływem drgań mechanicznych generuje ładunek elektryczny. Gdy czujnik jest poddany wibracjom mechanicznym, membrana piezoelektryczna ulega deformacji pod wpływem sił mechanicznych, co w konsekwencji prowadzi do odkształceń membrany piezoelektrycznej, w konsekwencji powodując generowanie ładunku elektrycznego na jej powierzchni. Wytworzony w ten sposób ładunek jest przekształcany w napięcie elektryczne, które jest proporcjonalne do siły i częstotliwości wibracji. Otrzymany sygnał elektryczny jest sygnałem analogowym, który może być mierzony i przetwarzany w celu uzyskania informacji o intensywności wibracji, np. za pomocą przetwornika ADC w mikrokontrolerze.
Zastosowania piezoelektrycznego czujnika wibracji
Wykrywanie i pomiar wibracji są bardzo istotne z punktu widzenia niezawodności i bezpieczeństwa różnych procesów technologicznych. Czujniki wibracji są szeroko stosowane w przemyśle do monitorowania stanu maszyn, silników oraz robotów. Takie czujniki wykrywają ewentualne wibracje będące źródłem problemów, takich jak nadmierne zużycie lub uszkodzenia części ruchomych. Takie czujniki mogą być także stosowane w konstrukcjach budowlanych i mostach do monitorowania wpływu wibracji na bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji. Natomiast w motoryzacji, czujniki wibracji mogą monitorować wibracje i drgania, co może być przydatne do oceny komfortu jazdy lub diagnozowania problemów technicznych z karoserią, podwoziem i innymi podzespołami pojazdu.
Przydatne linki |