Opis produktu: U3V70F5 - przetwornica step-up - 5V 10A - Pololu 2891
Regulator podwyższający napięcie z zakresu od 2,9 do 5 V do stałej wartości 5 V. Układ jest w stanie przetworzyć prąd wejściowy o maksymalnej wartości 10 A, typowy prąd wejściowy wnosi 8 A przez kilka sekund, po czym włączy się tryb ochrony termicznej. Zaleca się używanie prądu do 6 A, przetwornica może wtedy pracować przez wiele minut. Prąd wyjściowy jest funkcją napięcia wejściowego, napięcia wyjściowego oraz sprawności przetwornicy. Szczegóły można znaleźć na wykresach w dalszej części opisu.
Rodzina U3V70x oferuje jedną wersję przetwornicy z regulowanym napięciem wyjściowym: U3V70A (4,5 - 20 V). Dostępne są również wersje ze stałym napięciem: 5 V, 6 V, 7,5 V, 9 V, 12 V i 15 V. Wszystkie wersje układów U3V70x są do siebie podobne, w celu ułatwienia identyfikacji na odwrocie znajduje się puste miejsce w którym można umieszczać własne oznaczenia za pomocą markera.
Podłączenie przetwornicy
Moduł posiada cztery wyprowadzenia:
- VIN - napięcie wejściowe, nie może przekraczać wartości napięcia wyjściowego.
- GND - potencjał masy.
- VOUT - napięcie wyjściowe. W przypadku wersji regulowanej wybierane za pomocą potencjometru.
- ENABLE - przełącza układ w stan niskiego poboru energii. Pin jest domyślnie podciągnięty do napięcia zasilania VIN poprzez rezystor 100 kΩ. Oznacza to, że przy pozostawieniu wyprowadzenia niepodłączonego, przetwornica jest domyślnie załączona. W celu wprowadzenia układu w stan czuwania należy podać stan niski (poniżej 0,4 V). W tej sytuacji moduł pobiera tylko prąd płynący przez rezystor 100 kΩ jest to wartości 10 µA w zależności od dołączanego napięcia wejściowego.
Złącza są odpowiednio podpisane na płytce. Raster wyprowadzeń to 5 mm dla złącz ARK oraz 2,54 mm dla złącz goldpin, które pozwalają na montaż modułu w płytce stykowej lub podłączenie za pomocą przewodów.
W zestawie znajdują się złącza do samodzielnego lutowania. Można wybrać popularne goldpiny lub terminale wysoko prądowe ARK. Dzięki zastosowaniu grubszej warstwy płytki PCB końcówki złącz nie wystają poza układ.
Prąd wyjściowy i sprawność układu
Sprawność przetwornicy zależy od napięcia wejściowego oraz wybranego napięcia wyjściowego. Średnio wynosi od 80 % do 95 %. Prąd wyjściowy jest funkcją napięcia wejściowego, napięcia wyjściowego oraz sprawności przetwornicy. Zazwyczaj jest to wartość w okolicy prądu wejściowego.
Rys. 1: Sprawność układu przy napięciu wyjściowym 5V.
Podsumowując, maksymalny prąd wyjściowy jest proporcjonalny do stosunku napięcia wejściowego i napięcia wyjściowego. Dodatkowo, jego wartość może zależeć od czynników zewnętrznych, np. temperatury czy przepływu powietrza lub zastosowanego radiatora.
Specyfikacja przetwornicy U3V70F5
- Napięcie wejściowe: 2,9 V do 5 V
- Napięcie wyjściowe: 5 V z dokładnością 4 %
- Maksymalny prąd wejściowy:
- do 10 A - chwilowy
- do 8 A - przez kilka sekund
- do 7 A - przez dłuższy czas
- Prąd wyjściowy: patrz wykresy
- Niski pobór prądu w stanie spoczynku
- Sprawność na poziomie 80 - 95 %
- Zabezpieczenia:
- Przed odwrotnym podłączeniem zasilania
- Termiczne - wyłącza układ przy zbyt wysokiej temperaturze
- Blokada włączenia przy zbyt niskim napięciu zasilania - poniżej 2,5 V
- Zwarciowe
- Ograniczenie prądu wejściowego do 10 A
- Dwa otwory montażowe dla śrubek M2
- Wymiary: 40,6 x 15,2 x 4,6 mm
- Masa (bez złącz): 3,4 g
Przydatne linki |