- EOL
Uwaga! Sprzedaż produktu została zakończona. Sprawdź inne w tej kategorii. |
Opis produktu: Pololu D24V3ALV - przetwornica step-down 2,5V - 7,5V 0,3A
Regulowana przetwornica DC-DC posiada szeroki zakres napięcia wejściowego od 4,5 V do 42 V. Charakteryzuje się sprawnością na poziomie 80 %. Wartość napięcia wyjściowego ustawiana jest za pomocą potencjometru. Dostępny zakres to: od 2,5 V do 7,5 V. Napięcie wyjściowe nie może przekraczać wartości napięcia wejściowego.
Wyprowadzenia przetwornicy Pololu D23V3ALV
Moduł posiada cztery wyprowadzenia:
- VIN - napięcie wejściowe,
- GND - potencjał masy,
- VOUT - napięcie wyjściowe,
- SHDN - wyłączenie układu.
Jeśli na pinie SHDN pojawi się stan niski (poniżej 0,3 V) przetwornica zostanie wyłączona, a pobór prądu nie przekroczy 20 uA. Podanie stanu wysokiego (powyżej 2,3 V) ponownie aktywuje układ. Wyprowadzenie można podłączyć na stałe do VIN lub pozostawić bez podłączenia jeśli tryb wyłączania nie będzie używany.
Złącza są odpowiednio podpisane na płytce. Raster wyprowadzeń to 2,54 mm (popularne złącza goldpin). Moduł można wpiąć w płytkę stykową, podłączyć za pomocą przewodów lub wlutować w dedykowaną płytkę drukowaną.
Napięcie wyjściowe ustalane jest za pomocą potencjometru. Ustawienie napięcia wyższego niż wejściowe nie uszkodzi układu. Pojawią się natomiast duże oscylacje. Zaleca się więc nie ustawienia napięcia wyższego niż wejściowe.
Oscylogram napięcia wyjściowego. VIN wynosi 5V. VOUT ustawione powyżej 5V.
Wybór napięcia wyjściowego
Przekręcenie potencjometru zgodnie ze wskazówkami zegara powoduje wzrost napięcia wyjściowego.
Wykres przedstawiający zależność pomiędzy na pięciem wyjściowym a pozycją potencjometru dla przetwornic 4-25V oraz 2,5-7,5V.
Sprawność i prąd wyjściowy
Sprawność definiowana jest jako stosunek mocy wyjściowej do mocy wejściowe (Power out)/(Power in). Jest to bardzo ważny parametr w przypadku pracy z przenośnymi źródłami energii (bateriami i akumulatorami), gdzie liczy się czas pracy na jednym cyklu ładowania. Zależność sprawności od napięcia wejściowego została podana na wykresach poniżej.
Niebezpieczne impulsy napięciowe
Podczas podłączania zasilania do modułu, mogą pojawić się niebezpieczne, krótkie impulsy eklektyczne o dużej amplitudzie (tzw. szpilki) mogące trwale uszkodzić układ. Z testów firmy Pololu wynika, że dla napięcia powyżej 20V szpilki mogą mieć amplitudę o wartości przekraczającej 42 V. W celu ochrony przed tym niepożądanym zjawiskiem zaleca się wlutowanie kondensatora o wartości przynajmniej 33 uF jak najbliżej pinów zasilających przetwornicę.
Więcej szczegółów na stronie producenta.
Specyfikacja techniczna przetwornicy step-down 2.5 V - 7.5 V 0.3 A
- Napięcie wejściowe: od 4,5 V do 42 V
- Napięcie wyjściowe regulowane: od 2,5 V do 7,5 V
- Maksymalny prąd wyjściowy: 300 mA
- Częstotliwość przełączania 500 kHz
- Wbudowane zabezpieczenie (wyłącznik) chroniące przed zbyt dużym poborem prądu oraz zbyt wysoką temperaturą
- Wymiary: 15,3 x 10,2 × 4 mm
- Masa: 1g (bez złącz)