Klawiatura numeryczna jest przeznaczona przede wszystkim do wprowadzania danych liczbowych do komputera lub innej jednostki logicznej (na przykład mikrokontrolera lub płytki rozwojowej). Panel numeryczny wykorzystywany jest także przez programistów, graczy komputerowych, osoby piszące obcymi alfabetami oraz w wielu innych sytuacjach. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór klawiatur numerycznych do różnych zastosowań – między innymi modele przeznaczone do współpracy z układami logicznymi takimi jak Arduino czy STM32.
Klawiatury numeryczne, membranowe
Klawiatura numeryczna membranowa samoprzylepna 12 klawiszy
Prosta klawiatura numeryczna wyposażona w cyfry: od 0 do 9 oraz znaki: * i #. Na odwrocie znajduje się samoprzylepna taśma ułatwiająca montaż.- Darmowa dostawa
Klawiatura numeryczna - 12 klawiszy
Klawiatura numeryczna wyposażona w cyfry: od 0 do 9 oraz znaki: * i #. Przyciski połączone są w formie matrycy, dzięki temu do detekcji 12 przycisków potrzebnych jest tylko 7...- Darmowa dostawa
Klawiatura numeryczna membranowa samoprzylepna - 4 klawisze
Prosta klawiatura numeryczna wyposażona w cyfry: od 1 do 4. Na odwrocie znajduje się samoprzylepna taśma ułatwiająca montaż.- Darmowa dostawa
Zobacz również
Do czego służą klawisze numeryczne?
Klawiatury numeryczne mają jedną podstawową funkcję – jest nią wprowadzanie do komputera lub innego układu logicznego danych liczbowych. Choć na standardowej klawiaturze podłączanej do laptopa lub do komputera stacjonarnego i znajduje się zwykle przeznaczony do tego celu panel umieszczony nad polami, gdzie znajdują się litery, nie jest on w stanie do końca zastąpić numerycznej klawiatury. Dzieje się tak, ponieważ klawisze numeryczne na klawiaturze liczbowej mają ten sam układ, co w standardowych kalkulatorach, co znacznie przyspiesza pracę i umożliwia skorzystanie z dodatkowych zastosowań. Ten typ klawiatury może być np. wykorzystywane w trakcie pracy w arkuszach kalkulacyjnych.
Osobna klawiatura numeryczna – dodatkowe informacje
Panel numeryczny może na przykład posłużyć do nawigacji, zastępując klawisze strzałek znajdujące się pod prawym przyciskiem Shift. Jest to wygodne szczególnie w grach komputerowych, ponieważ oprócz ruchu w przód, do tyłu, w prawo i w lewo taka klawiatura pozwala także poruszać się na skos. Z klawiszy numerycznych często korzystają też programiści, w szczególności osoby pracujące na mikrokontrolerach, do których często podpina się samodzielną klawiaturę liczbową. Ten typ klawiatur jest też powszechnie wykorzystywany w wielu urządzeniach i systemach, na przykład w terminalach płatniczych czy instalacjach kontroli dostępu.
Rodzaje klawiatur numerycznych
Klawiatury numeryczne często znacząco różnią się od siebie. Mogą na przykład posiadać różną liczbę przycisków (między innymi w układzie 3 x 4 lub 4 x 4, ale także 4 x 5) oraz zróżnicowane konfiguracje i funkcje klawiszy (zwykle cyfry od 0 do 9 plus znaki specjalne * i #, ale również Insert, Delete, Enter, niektóre litery i wiele innych).
Klawiatury numeryczne wykonywane są w takich samych technologiach jak zwykłe – dostępne są więc modele mechaniczne, membranowe, nożycowe, hybrydowe i dotykowe. W zależności od planowanego zastosowania klawiatura liczbowa może na przykład posiadać wyprowadzenie z różną liczbą pinów (osobne piny na każdy wiersz i kolumnę), komunikować się z jednostką centralną przez interfejs USB lub działać bezprzewodowo (między innymi przy wykorzystaniu technologii Bluetooth). Funkcję panelu numerycznego może pełnić klawiatura cyfrowa (sprawdzi się na przykład we współpracy z Raspberry Pi) lub analogowa (polecana na przykład do Arduino).
Najpopularniejsze zastosowania klawiatury liczbowej
Klawiaturę numeryczną można spotkać w wielu codziennych sytuacjach. Popularnym zastosowaniem są między innymi kasy sklepowe i terminale płatnicze, w których wykorzystuje się panel numeryczny. Występuje również w wielu urządzeniach codziennego użytku, takich jak mikrofalówka, domofon czy kalkulator. Klawiatura liczbowa świetnie sprawdzi się również w wielu projektach elektronicznych – możesz jej na przykład użyć do rozszerzenia możliwości płytki rozwojowej albo kontrolowania robota. Innym zastosowaniem są urządzenia kontroli dostępu wykorzystywane w systemach bezpieczeństwa: przykładem mogą być alarmy przeciwwłamaniowe albo drzwi i furtki otwierane za pomocą kodu.
Jakie klawiatury numeryczne znajdziesz w tej kategorii?
Nasz asortyment oferuje szeroki wybór klawiatur numerycznych, między innymi w układzie 3 x 4, 4 x 4 i 4 x 5. Dostępne są na przykład modele wykonane w technologii membranowej, które charakteryzują się dużą odpornością na wilgoć i zabrudzenia oraz są łatwe do utrzymania w czystości, a także działają bardzo cicho. W naszym sklepie znajdziesz też klawiatury numeryczne z klawiszami dotykowymi. Oferujemy również same matryce z różną liczbą przycisków typu tact switch. Matryca jest niezbędna do zbudowania własnej klawiatury liczbowej.
Pozostały asortyment
Dostępne w tej kategorii produkty pochodzą od uznanych producentów elektroniki, takich jak Waveshare czy DFRobot, i znakomicie sprawdzą się jako element wielu projektów elektronicznych. Możesz też wykorzystać je jako sposób wprowadzania danych do mikrokontrolera lub ciekawą alternatywę podczas grania w gry komputerowe (do tego celu można wykorzystać np. komputery jednopłytkowego Raspberry Pi).
Interesuje Cię konkretny produkt? Zachęcamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi doradcami, którzy z chęcią pomogą w wyborze odpowiedniej klawiatury numerycznej lub innego produktu dostępnego w ofercie Botland.