Tusz Eco Solvent do modułu drukującego FLUX Ador - 42ml - Magenta
- Nowość!
- Darmowa dostawa
Wyrzynarki to wszechstronne elektronarzędzia, które umożliwiają wykonanie cięcia po prostym i zakrzywionym torze w takich materiałach jak drewno i tworzywa sztuczne. Dzięki temu możemy wykonać wiele ciekawych projektów o charakterze hobbystycznym, jak również profesjonalnym, np. rzeźby, meble, podłogi, ozdoby elewacji budowlanej i wiele innych. Nasza oferta obejmuje wyrzynarki akumulatorowe, które zapewniają optymalną wydajność cięcia do różnych zastosowań oraz umożliwiają wygodną pracę niezależnie od sieci zasilającej 230 V.
Wyrzynarka stołowa, 2-biegowa - Proxxon DSH - Proxxon PR28092
Wyrzynarka stołowa Proxxon DSH pozwala na cięcie pleksi, płyt GKF, pianek, gumy, skóry i korka. Wąskie ramie zapewnia dobrą widoczność podczas obrabiania materiału. Wyposażona...Zobacz również
Podobnie jak każde inne elektronarzędzia ręczne sterowanie w wyrzynarce odbywa się za pomocą przełącznika w postaci spustu, często zintegrowanego z regulatorem prędkości obrotowej silnika. Poprzez mechanizm korbowy silnik wprawia brzeszczot w ruch posuwisto-zwrotny.
Stopniowe zwalnianie spustu odpowiednio zmniejsza prędkość obrotową silnika, co proporcjonalnie przekłada się na zmniejszenie prędkości przesuwu brzeszczotu. W celu pewnego prowadzenia wyrzynarki po powierzchni ciętej urządzenie jest osadzone na metalowej stopie, której kąt można dostosować w taki sposób, aby wykonywać cięcie prostopadłe i ukośne. Wyrzynarka do drewna i innych materiałów znajduje zastosowanie zarówno w profesjonalnym warsztacie stolarskim, jak i domowej pracowni majsterkowicza.
Wyrzynarki znakomicie spełniają swoją funkcję przy wycinaniu kształtów i krzywizn w drewnie dzięki wąskiemu ostrzu, które jest przymocowane z przodu do korpusu narzędzia za pomocą sprężynowego zacisku. Ponadto są wykorzystywane do precyzyjnego cięcia elementów drewnianych. Wyjątkową zaletą wyrzynarki jest regulacja obrotów. Ponadto sprzęt tego typu pozwala ustawić głębokość cięcia i szybkość cięcia.
Podziałka brzeszczotu jest mierzona w liczbie zębów na cal. Im więcej zębów na cal, tym gładsze cięcie i mniejsza konieczność wykonywania obróbki wykończeniowej. Ostrza z mniejszą gęstością zębów na cal z kolei zapewniają szybsze cięcie i dzięki temu znakomicie spełniają swoją funkcję przy cięciu w materiałach twardszych niż drewno. W zależności od twardości materiału warto brzeszczot dodatkowo naoliwić – taki drobny zabieg zmniejsza tarcie i polepsza chłodzenie brzeszczotu i wydłuża żywotność narzędzi tnących.
Wyrzynarka jest elektronarzędziem, które umożliwia precyzyjne cięcie w linii prostej, po okręgu, zwojami, a także według innych kształtów niestandardowych. Cięcie wyrzynarką należy wykonywać starannie i powoli, aby przypadkiem nie zniszczyć obrabianego materiału – w tym celu obszar, po którym będzie przesuwana stopa wyrzynarki, najlepiej zabezpieczyć taśmą maskującą.
Należy zapewnić także przestrzeń pod powierzchnią przecinaną, aby jej wymiary pozwalały na swobodny przesuw brzeszczotu, bez ryzyka kolizji z podłożem. W przypadku cięcia twardszych materiałów niż drewno (np. tworzywa sztuczne i metale), powierzchnię przecinaną dobrze jest zamontować na drewnianych podstawach, które pomogą tłumić drgania podczas cięcia.
Aby cięcie było precyzyjne, należy naprowadzić brzeszczot na linię cięcia z pełną prędkością obrotową, którą po rozpoczęciu cięcia możemy odpowiednio zmniejszyć do wystarczającego poziomu gwarantującego precyzyjne i bezpieczne cięcie.
Użytkowanie elektronarzędzi ręcznych zgodnie z ich przeznaczeniem jest jednym z podstawowych warunków, które muszą być spełnione, aby praca z ich wykorzystaniem przebiegała w sposób bezpieczny – dotyczy to także wyrzynarek. Jeśli skończyłeś pracę wyrzynarką lub potrzebujesz zrobić przerwę na wymianę brzeszczotu, odłącz przewód zasilający od gniazdka elektrycznego lub odłącz akumulator.
Pamiętaj, aby zawsze używać naostrzonych brzeszczotów – tępe ostrze może zaklinować się w rzazie i spowodować nagłe odbicie wyrzynarki. Przed przystąpieniem do cięcia zadbaj o wyposażenie w środki ochrony osobistej, tj. okulary ochronne, maskę przeciwpyłową i stopery do uszu. Ubranie robocze powinno przylegać do ciała tak, aby nie było ani zbyt luźne, ani krępujące.
Zadbaj o bezpieczeństwo ludzi i zwierząt postronnych, aby nie zbliżały się do urządzenia podczas cięcia. Cięty materiał należy unieruchomić, a podczas wykonywania cięcia stopa wyrzynarki musi przylegać do powierzchni materiału.
Podczas cięcia wyrzynarkę należy przesuwać delikatnie, bez używania siły, odpowiednio do ustawionej prędkości obrotowej silnika. Po ukończeniu cięcia i wyłączeniu silnika, przed usunięciem wyrzynarki z obszaru cięcia, odczekaj, aż brzeszczot przestanie się przesuwać. Na co zwrócić uwagę wybierając wyrzynarkę? Przede wszystkim moc urządzenie, regulacja obrotów, rodzaj uchwytu i precyzyjne cięcie obłych krawędziach. Ponadto w kategorii narzędzia można znaleźć również szlifierki, tarcze do szlifierek, wkrętarki i wiertarki oraz wiertła.