Opis produktu: Rezonator kwarcowy 16 MHz - HC49 - niski - 10 szt.
Rezonator kwarcowy w obudowie niskiej, przewlekanej o częstotliwości 16 MHz. Szczegóły w dokumentacji produktu. 10 sztuk w zestawie.
Specyfikacja rezonatora
- Rezonator kwarcowy
- Obudowa: niska, przewlekana
- Częstotliwość: 16 MHz
Rezonator kwarcowy 16MHz - HC49 - niski - zasada działania
Rezonator kwarcowy w odróżnieniu od elementów półprzewodnikowych, takich jak np. tranzystory i układy scalone, jest elementem elektromechanicznym. W metalowej obudowie rezonatora kwarcowego, znajduje się płytka wykonana z kryształu kwarcu (SiO2), której obie powierzchnie są powleczone elektrodami. Rezonator kwarcowy wykorzystuje zjawisko drgań piezoelektrycznych, które polega na tym, że pod wpływem przyłożonego napięcia, płytka kwarcowa podlega mechanicznemu rozciąganiu i w ten sposób wytwarza napięcie o stałej częstotliwości.
Rezonator kwarcowy 16MHz - HC49 - niski - zastosowanie
Rezonatory kwarcowe znajdują bardzo często zastosowanie w urządzeniach elektronicznych opartych na mikrokontrolerach i mikroprocesorach. Choć większość mikrokontrolerów posiada własny, wbudowany oscylator RC, to ma on pewne ograniczenia, które się ujawniają przy bardziej wymagających aplikacjach, głównie z tytułu nie zawsze dostatecznie dobrej stabilności taktowania oraz ograniczonej maksymalnej częstotliwości taktowania. Wówczas najlepszym rozwiązaniem tych problemów, jest użycie zewnętrznego oscylatora kwarcowego. Tym sposobem, mikrokontroler, którego wewnętrzny oscylator RC może pracować maksymalnie z częstotliwością 8MHz, poprzez podłączenie zewnętrznego kwarcu może zwiększyć swoją częstotliwość dwukrotnie. Możemy mieć wtedy pewność, że mikrokontroler będzie realizował wszelkie instrukcje zawarte w pamięci programu szybciej i w idealnie równych odstępach czasowych.
Przydatne linki |