Kategorie

Lampy sygnalizacyjne LED

Lampy sygnalizacyjne LED

Dzięki niezwykle krótkiemu czasowi rozpalenia do pełnej jasności, lampy sygnalizacyjne LED to najlepszy wybór jako sygnalizacja do bram oraz przy rowerach. Ważną zaletą jest także możliwość doboru dowolnej temperatury barwowej lampy LED oraz wysoki wskaźnik oddawania barw otoczenia. Sklep Botland to doskonały wybór dla wszystkich poszukujących lamp sygnalizacyjnych!

Filtrowanie

Napięcie zasil. od
Napięcie zasil. do
Moc nominalna
LED długość fali
Długość przewodu
LED - ilość diod
LED rodzaj
LED barwa
LED cyfrowe
LED strumień
LED kąt świecenia
LED kształt
LED montaż
LED żarówka gwint
Klasa szczelności
LED soczewka
Klasa energetyczna

Trudne początki

W latach 50. minionego wieku, diody elektroluminescencyjne nie były przystosowane do pracy w temperaturze pokojowej i musiały być zanurzone w ciekłym azocie, aby w ogóle mogły działać. Pierwsze diody elektroluminescencyjne dostępne komercyjnie emitowały światło tylko w podczerwieni, a mimo to w krótkim czasie znaleziono dla nich zastosowanie w czujnikach fotoelektrycznych. W 1971 roku dzięki opracowaniu lepszych materiałów półprzewodnikowych diody zaczęły być produkowane w kolorach zielonym, pomarańczowym i żółtym. W ten sposób powstały pierwsze lampy sygnalizacyjne LED. Dopiero w 1993 r. Shuji Nakamura stworzył pierwszy niebieski LED oraz ulepszył zieloną diodę InGaN. Następnie opracował także diodę białą.

Ciągły rozwój Ledów

Od 2006 r. produkowane są pierwsze diody emitujące światło o skuteczności świetlnej 100 lm/W. Cztery lata później w warunkach laboratoryjnych udaje się uzyskać skuteczność świetlną rzędu 250 lm/W. Technologia Led jest nieustannie ulepszana - dalszy rozwój kieruje się w stronę technologii OLED, która uważana jest za przyszłość rynku oświetleniowego. Organiczna dioda elektroluminescencyjna, czyli właśnie OLED wytwarzana jest ze związków organicznych. Znajdują się one w konstrukcjach elastycznych wyświetlaczy, telewizorów lub lamp sygnalizacyjnych LED. Wyświetlacze OLED są wyjątkowo cienkie, a to za sprawą braku potrzeby ich podświetlania, gdyż diody samoistnie generują światło.

Specyfikacja i budowa

Organiczna dioda elektroluminescencyjna zbudowana jest z kilku bardzo cienkich warstw materiałów nałożonych na siebie. Posiada dwie elektrody przewodzące: anodę i katodę, kolejne to warstwa przewodząca i warstwa emisyjna. Jako ich podłoże najczęściej występuje folia lub szkło. Dzięki masowemu zastosowaniu w smartfonach, od 2012 r. coraz szerzej stosowana w telewizorach technologia OLED staje się coraz bardziej powszechna dzięki wielu zaletom - kontrast oraz jasność najlepsza spośród obecnych wyświetlaczy, odwzorowanie barw nieosiągalne dla innych technologii, czy też możliwość zakrzywienia powierzchni ekranu. Dodatkowo dla tych, którym zależy na naszej planecie, w produkcji OLED nie jest wykorzystywana rtęć, co czyni je bardziej przyjaznymi dla środowiska.

Rysa na szkle

Dzięki prostej budowie i braku podświetlenia, koszty masowej produkcji są znacznie niższe w porównaniu do wyświetlaczy LCD oraz paneli plazmowych. Mniejsze zużycie energii ma wpływ także na niższy koszt eksploatacji wyświetlaczy OLED. Dzięki wykorzystaniu przezroczystego podłoża wyświetlacz może wyświetlać obraz z obu stron, co daje praktycznie nieograniczony kąt widzenia. Jest oczywiście pewne „ale” w całej palecie zalet - to żywotność organicznych materiałów, podatność na czynniki środowiskowe oraz większe zużycie energii ekranów LCD w trakcie wyświetlania białych i jasnych elementów. Niebieska dioda OLED potrafi zakończyć żywot po ok. 5000h.