Opis produktu: Laserowy czujnik pyłu / stężenia cząstek PM2.5 - PMS5003
Czujnik mierzy współczynnik PM2.5, czyli ilość tzw. pyłu zawieszonego w powietrzu. Są to szkodliwe dla środowiska i zdrowia człowieka zanieczyszczenia. Urządzenie zasilane jest napięciem 5 V, dane przesyła poprzez posty interfejs szeregowy UART (RX,TX). W komplecie znajdują się: czujnik, przewód oraz płytka umożliwiająca podłączenie sygnałów do dowolnego mikrokontrolera, np. Arduino.
Produkt kompatybilny z Arduino Producent udostępnia przewodnik użytkownika oraz bibliotekę dla Arduino. |
Specyfikacja czujnika pyłu PMS5003
- Napięcie zasilania: od 4,95 V do 5,05 V
- Pobór prądu: do 120 mA
- Pobór prądu w trybie uśpienia: do 200 μA
- Zakres pomiarowy: od 0 do 500 μg/m3
- Komunikacja: UART - piny RX i TX
- Średnica PM:
- od 0,3 μm do 1,0 μm
- od 1,0 μm do 2,5 μm
- od 2,5 μm do 10 μm
- Czas odpowiedzi: poniżej 10 s
- Temperatura pracy: od -20 °C do +50 °C
- Dopuszczalna wilgotność: od 0 do 99 %RH
- Wymiary czujnika: 65 x 42 x 23 mm
Laserowy czujnik pyłu – zasada działania
W naszej ofercie dostępne są różne modele czujników pyłu zawieszonego, doskonałe do urządzeń monitorujących jakość powietrza w pomieszczeniach lub na zewnątrz budynków. Ekspansja takich rozwiązań w ostatnich latach wynika z faktu, że to właśnie drobiny pyłu należą do istotnych przyczyn nowotworów układu oddechowego.
Laserowe czujniki pyłu PM2,5 (tj. cząstek o średnicy do 2,5 um) działają w oparciu o detekcję światła laserowego rozproszonego na zanieczyszczeniach, przemieszczających się przez komorę pomiarową. Zwykle za zapewnienie właściwego przepływu powietrza odpowiada wbudowany wentylator.
Moduł PMS5003 – parametry i podłączenie
Laserowy czujnik pyłu / stężenia cząstek PM2.5 – PMS5003 to w istocie zestaw, złożony z dwóch podzespołów – właściwego czujnika oraz modułu, ułatwiającego podłączenie go do nadrzędnego kontrolera, np. Arduino. Całość jest zasilana napięciem z zakresu od 4,95 do 5,05 V i pobiera prąd rzędu 120 mA. Moduł można wprowadzić w tryb uśpienia – wtedy natężenie prądu zasilającego spada do 200 μA.
Do komunikacji czujnika PM2,5 z kontrolerem służy interfejs UART, pracujący z prędkością 9600 bps. Aby ułatwić obsługę modułu, producent udostępnił przykładowe programy wraz z gotową do zaimportowania biblioteką dla Arduino IDE. Dodatkowo, moduł posiada także wyprowadzoną linię RESET, służącą do zerowania zespołu pomiarowego – może być ona obsługiwana za pomocą jednej z cyfrowych linii GPIO Arduino.
Moduł czujnika jakości powietrza z interfejsem UART
Laserowy czujnik pyłu / stężenia cząstek PM2.5 - PMS5003 ma postać modułu gotowego do zainstalowania w docelowym urządzeniu, komunikującego się z dowolnym mikrokontrolerem (np. Arduino) za pomocą znajdującego się w zestawie interfejsu.
Urządzenie jest zasilane napięciem 5 V DC (+/- 50 mV), a sumaryczny pobór prądu kształtuje się na poziomie 120 mA. W aplikacjach zasilanych z baterii lub akumulatora można wykorzystać funkcję trybu uśpienia, w którym prąd zasilania zestawu spada do zaledwie 200 μA.
Komunikacja czujnikiem pyłu PMS5003
Laserowy czujnik pyłu PM2.5 komunikuje się z urządzeniem lub układem nadrzędnym (np. mikrokontrolerem) za pomocą dwuliniowego interfejsu UART (wyprowadzenia RX i TX). Standardowa prędkość transmisji wynosi 9600 bps.
Sensor jest w stanie wykrywać cząstki pyłu zawieszonego o rozmiarach PM1.0 (od 0,3 μm do 1,0 μm), PM2.5 (od 1,0 μm do 2,5 μm) oraz PM10 (od 2,5 μm do 10 μm), a każdą z wartości stężenia można odczytać za pośrednictwem prostej komendy, wysyłanej przez interfejs szeregowy z użyciem biblioteki udostępnionej przez producenta modułu.
Przydatne linki |