Opis produktu: Akumulator żelowy 6 V 4,5 Ah Vipow
Akumulator żelowy bezobsługowy, bezwyciekowy, wielokrotnego ładowania. Dostosowany do pracy buforowej oraz cyklicznej. Napięcie nominalne wynosi 6 V, pojemność 4,5 Ah.
Akumulator żelowy 6 V 4,5 Ah Vipow.
W ofercie sklepu także ładowarki do akumulatorów żelowych.
Specyfikacja akumulatora Vipow
- Akumulator żelowy
- Napięcie znamionowe: 6 V
- Pojemność: 4,5 Ah
- Prąd inicjacji: poniżej 1,35 A
- Rezystancja wewnętrzna (przy pełnym naładowaniu, dla 25°C): 17 mΩ
- Tryb "czuwania" (25°C): 6,8 V do 6,9 V
- Praca cykliczna (25°C): 7,25 V do 7,45 V
- Maksymalny prąd inicjacji: poniżej 1,35 A
- Pojemność (25°C):
- 20 godzinna: 4,50 Ah
- 10 godzinna: 4,28 Ah
- 5 godzinna: 3,78 Ah
- 1 godzinna: 2,7 0Ah
- Wpływ temperatury na pojemność:
- 40°C: 102%
- 25°C: 100%
- 0°C: 85%
- -15°C: 62%
- Automatyczne rozładowywanie (25°C):
- pojemność po 3 miesiącach przechowywania: 91%
- pojemność po 6 miesiącach przechowywania: 82%
- pojemność po 9 miesiącach przechowywania: 64%
- Wymiary: 70 x 48 x 100 mm
- Całkowita wysokość (z terminalami): 106 mm
- Masa: 800 g
Przydatne linki |
Jak akumulator żelowy wytwarza energię elektryczną?
Kiedy akumulator żelowy jest ładowany, dopływa do niego prąd elektryczny, którego przepływ powoduje przywrócenie różnic występujących w składzie chemicznym występującym pomiędzy płytami ołowiowymi z anodą i katodą, które oddzielają względem siebie poszczególne ogniwa akumulatora. Ma to miejsce wtedy, gdy akumulator nie jest zbyt obciążony, oraz gdy zewnętrzne źródło ładowania (alternator lub ładowarka) dostarcza napięcie, powodując, że do akumulatora zwracany jest prąd ładowania. Natomiast kiedy akumulator się rozładowuje, wówczas skład chemiczny obecny na powierzchni poszczególnych płyt ołowiowych staje się bardziej zbliżony względem siebie, a gęstość elektrolitu i stężenie kwasu spada, co w konsekwencji przekłada się na znaczne obniżenie efektywności energetycznej akumulatora. Wreszcie, akumulator może być tak głęboko rozładowany, że nie będzie już w stanie dostarczyć energii przy użytecznej wartości napięcia. Kiedy akumulator jest rozładowany, należy go naładować, aby doprowadzić go do zasilenia prądem elektrycznym stałym o odpowiedniej polaryzacji. Naładowanie akumulatora do pełnej pojemności przywraca różnicę w składzie chemicznym pomiędzy poszczególnymi płytami ołowianymi, dzięki czemu akumulator jest przygotowany do dostarczenia wymaganej ilości energii. Taki proces rozładowywania i ładowania w akumulatorze kwasowo-ołowiowym oznacza, że energia elektryczna z akumulatora może być wielokrotnie wyczerpywana i odzyskiwana.
Jaką ładowarkę stacjonarną wybrać do ładowania akumulatora żelowego?
Tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe wykorzystujące elektrolit w postaci cieczy charakteryzowały się swego rodzaju „topornością”, tzn. były znacznie cięższe niż akumulatory żelowe i można je było bez problemu ładować z prostownika transformatorowego bez stabilizacji od składowej zmiennej na wyjściu. Inaczej sprawa wygląda, kiedy chcemy naładować akumulator żelowy. Do tego celu zalecane jest użycie ładowarki mikroprocesorowej, która zamiast podawać napięcie ładowania w sposób ciągły, podaje je w sposób impulsowy, co korzystnie przekłada się na zwiększenie żywotności akumulatora.