Opis produktu: Konwerter poziomów logicznych dwukierunkowy, 4-kanałowy - SparkFun
Moduł pozwala na komunikację pomiędzy systemami wykorzystującymi dwa najpopularniejsze poziomy napięć: 3,3 V i 5 V. Pracuje w obu kierunkach jednocześnie. Obniża napięcie 5 V na 3,3 V oraz podnosi 3,3 na 5 V w tym samym czasie. Ta funkcja przydatna jest w dwukierunkowych protokołach komunikacyjnych np. SPI w trybie full duplex. Konwerter współpracuje także z napięciami niższymi: 2,8 V i 1,8 V. Posiada cztery kanały.
Wyprowadzeniami są pola lutownicze, umożliwiające wlutowanie złącz goldpin (raster 2,54 mm). Dzięki nim możliwe jest połączenie układu z płytką stykową lub modułem głównym (np. STM32Discovery czy Arduino) za pomocą przewodów. Wymiary konwertera to 16,1 x 13 mm. Zestaw nie zawiera złącz goldpin, można je nabyć osobno.
Przykład użycia
Konwerter jest prosty w użyciu, do poprawnego działania wystarczy podłączyć zasilanie dwóch systemów, które będą konwertowane. Wyższe napięcie (np. 5 V) należy podłączyć do wyprowadzenia HV (high voltage), niższe ( np. 3,3 V, 2,8 V lub 1,8 V) do LV (low voltage). Masy podłączone są do wyprowadzeń oznaczonych symbolem GND. Sygnały logiczne należy doprowadzić do odpowiednich złącz HV1, HV2, HV3, HV4 - wyższe napięcia oraz odpowiednio LV1, LV2, LV3, LV4 - niższe napięcia.
Konwerter poziomów logicznych dwukierunkowy, 4-kanałowy - SparkFun BOB-12009
Konwerter poziomów logicznych to urządzenie umożliwiające komunikację między różnymi systemami napięć. Czterokanałowy konwerter może współpracować w obrębie kanałów 5 V, 3,3 V i 1,8 V, 2,8 V.
Jest to niezwykle przydatne urządzenie, dzięki któremu współpraca między dwoma urządzeniami o innym napięciu jest bezproblemowa. Na bieżąco konwerter dokonuje zamiany napięcia - na końcu jednego układu je obniża, na końcu drugiego podwyższa.
Producent udostępnia pliki projektowe w serwisie GitHub oraz instrukcję, opisujacą sposób podłączenia konwertera. |
Uniwersalny konwerter poziomów logicznych SparkFun
Płytka konwertująca poziom napięcia firmy SparkFun charakteryzuje się wysoką jakością wykonania i niską ceną. Komponent ten jest niezwykle wszechstronny. Wynika to między innymi z jego konstrukcji i rodzaju wyprowadzeń.
Przez pola lutownicze mogą być przeprowadzone praktycznie dowolne złącza i przewody. Istnieje możliwość wlutowania złącza goldpin, jak i połączenie przewodowe z płytką drukowaną, np. minikomputerem.
Wideo
Film przedstawiający możliwości produktu, zrealizowany przez firmę SparkFun.