Filtruj według
Cena
2 10
Więcej (-5) Ok Wyczyść
Producent
Więcej (531) Ok Wyczyść
Filtruj

Promowane produkty

Polecane

Komparatory - Układy kombinacyjne

Ilość produktów: 3
Loading...

Komparator analogowy LM339 - THT - 5szt.

Zasilanie 36 V lub +/-18 V. Obudowa DIP14. Zestaw 5 szt.
Indeks: UCC-00177
Indeks: UCC-00177
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 9,90 zł Cena 9,90 zł
  • Darmowa dostawa

Komparator dwukanałowy Low-Power LM393P - THT DIP8 - 5szt.

Komparator LM393 o napięciu zasilania od 2 V do 36 V. Czas odpowiedzi wynosi 300 ns. W zestawie 5 sztuk układów.
5.0 (3)
Indeks: UCC-06265
Indeks: UCC-06265
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 9,30 zł Cena 9,30 zł
  • Darmowa dostawa

Komparator jednokanałowy LM311P

Komparator LM311P o napięciu zasilania od 3,5 do 30 V. Czas propagacji jest równy 115 ns.
5.0 (6)
Indeks: UCC-04929
Indeks: UCC-04929
Wysyłka 24h
Dostępny
Cena podstawowa 2,30 zł Cena 2,30 zł
  • Darmowa dostawa

Komparator – jeden z podstawowych elementów składowych systemów analogowych

Obwód komparatora porównuje między sobą dwa napięcia wejściowe, na wyjściu podając stan wysoki (napięcie zasilania) lub stan niski (napięcie masy), lub ujemne napięcie zasilania w przypadku symetrycznie zasilanego elementu. W większości przypadków komparator jest implementowany przy użyciu dedykowanego układu scalonego. Wzmacnia on różnicę między napięciami wejściowymi. Wzmocnienie systemu jest bardzo wysokie, więc nawet przy najmniejszej różnicy wyjście zostanie wysycone. Jeżeli napięcie na wejściu nieodwracającym jest większe, to na wyjściu będzie napięcie stanu wysokiego, a jeżeli większe napięcie wystąpi na wejściu odwracającym, to na wyjściu układu obecny będzie stan niski.

Pętla sprzężenia zwrotnego i histereza w komparatorze

Z uwagi na wysokie wzmocnienie w układzie komparatora element ten jest niezwykle podatny na szum i zakłócenia na wejściu układu. W momencie, gdy różnica pomiędzy sygnałami wejściowymi jest mniejsza niż napięcie międzyszczytowe zakłóceń obecnych w sygnale wejściowym, powodować to może drganie sygnału wyjściowego – szybkie zmiany stanu z wysokiego na niski, i z powrotem. W praktyce jest to bardzo problematyczne. Dlatego też, aby poprawić taki obwód i uczynić go bardziej odpornym na szum, dodaje się pętlę sprzężenia zwrotnego, która zapewnia systemowi histerezę pracy.

Komparator - Szeroki wachlarz aplikacji

Komparatory mają szeroki zakres zastosowań w systemach elektronicznych. Oprócz stosowania ich w układach kontrolno-sterujących, na przykład do stabilizacji parametrów fizycznych, takich jak temperatura, prędkość silnika czy natężenie oświetlenia, wykorzystywane są one w systemach zasilania, wzmacniaczach klasy D (komparator jest najprostszym układem służącym do modulacji PWM), element przetwornika analogowo-cyfrowego czy nawet jako generator, po dodaniu do niego układu RC. Dzięki zastosowaniu pętli sprzężenia zwrotnego z komparatorem układ taki może działać stabilnie, będąc wyjątkowo odpornym na szum i zakłócenia w sygnałach wejściowych.

Komparatory - FAQ

Komparator jest rodzajem układu, który jest przeznaczony do porównywania dwóch liczb lub dwóch stanów napięć.

Komparatory wykorzystuje się w różnych urządzeniach elektronicznych, na przykład systemach zasilania, kontrolerach oświetlenia, termostatach i w wielu innych zastosowaniach.

Komparator analogowy służy do porównywania dwóch stanów napięć. Na wyjściu podawana jest wartość zależna od tego, który sygnał wejściowy jest większy.

Wśród komparatorów można wyróżnić analogowe (porównujące dwie wartości napięcia) oraz cyfrowe (porównujące dwie liczby binarne). Można też podzielić je ze względu na sposób montażu: stosuje się komparatory przeznaczone do montażu nawierzchniowego (SMD) i przewlekanego (THT).