Opis produktu: Akumulator żelowy 12V 15Ah Xtreme
Akumulator żelowy bezobsługowy, bezwyciekowy, wielokrotnego ładowania. Dostosowany do pracy buforowej oraz cyklicznej. Napięcie nominalne wynosi 12 V, pojemność 15 Ah.
Specyfikacja akumulatora
- Napięcie znamionowe: 12 V
- Pojemność: 15 Ah
- Praca cykliczna: 14,50 V - 14,90 V
- Stan czuwania: 13,60 V - 13,80 V
- Maksymalny prąd ładowania: 4,2 A
- Wymiary: 150 x 95 x 100 mm
- Masa: 4900 g
W ofercie sklepu także ładowarki do akumulatorów żelowych.
W jaki sposób działa akumulator żelowy?
Akumulator żelowy to regulowany zaworem odpowietrzającym akumulator kwasowo-ołowiowy, w którym określona ilość elektrolitu wraz z kwasem siarkowym jest połączona z oparami krzemionki. Ta reakcja chemiczna skutkuje powstaniem nieruchomej żelowej masy, która nadaje im nazwę. Akumulatory żelowe są praktycznie bezobsługowe, ponieważ wykorzystują jednokierunkowe otwarte zawory, które umożliwiają rekombinację wewnętrznych gazów w wodę, co eliminuje potrzebę sprawdzania, czy uzupełniać wodę destylowaną lub monitorować poziom wody. Akumulatory żelowe są niezwykle wytrzymałe i wszechstronne. Można je bezpiecznie instalować w miejscach, w których wentylacja jest ograniczona, ponieważ charakteryzują się bardzo niską (praktycznie zerową) produkcją gazów i oparów, co oznacza, że można je zainstalować nawet w domu.
Jak odróżnić akumulator żelowy od akumulatora AGM?
Baterie żelowe są często mylone z bateriami AGM. Oba typy akumulatorów to VRLA, tj. akumulatory kwasowo-ołowiowe wyposażone w zawór odpowietrzający. W przypadku tego typu zamkniętego akumulatora wodór wytwarzany przez akumulator jest rekombinowany, dzięki czemu uzupełnianie wodą destylowaną, jak w przypadku akumulatorów z elektrolitem ciekłym, nie jest wymagane. Oprócz tych wspólnych cech istnieją znaczne różnice między akumulatorami żelowymi a akumulatorami AGM. Akumulator żelowy ma podobną strukturę do konwencjonalnego akumulatora mokrego. Elektrody dodatnie i ujemne są otoczone elektrolitem. Jednak, jak sama nazwa wskazuje, elektrolit nie jest w postaci płynnej, lecz ma postać żelu dzięki dodatkowi krzemionki. Zapewnia to większą odporność na wibracje i pochylenie pojazdu. Zamknięta konstrukcja ułatwia obsługę i poprawia bezpieczeństwo. Jeśli bateria jest nienaruszona, użytkownik nie musi obawiać się wycieku płynu. Dlatego akumulatory żelowe są często określane jako akumulatory bezobsługowe.
Przydatne linki |