Kategorie

Czujniki dźwięku

Czujniki dźwięku, czujniki fal akustycznych z mikrofonem i czujniki wibracji to grupa przetworników wykrywających drgania w postaci fal o różnej częstotliwości, zamieniających je na sygnał elektryczny. W Botland znajdziesz czujniki odpowiednie do budowanej przez Ciebie aplikacji. Zapraszamy do naszego sklepu.

Czujniki dźwięku i czujniki wibracji

Czujniki fal akustycznych z mikrofonem

Najbardziej znanymi czujnikami dźwięku są mikrofony. Mikrofon to nic innego jak przetwornik elektroakustyczny, który przetwarza falę dźwiękową na sygnał elektryczny. Z reguły wykrywają fale w zakresie częstotliwości słyszalnych, a więc w zakresie około 20 Hz do 20 000 Hz. W naszej ofercie znajdziesz mikrofony o średnicy już od 6 mm i wysokości 2,7 mm! Ich czułość wynosi około 36-38 dB. Jeśli potrzebujesz czujnika, który chcesz podłączyć bezpośrednio do wejść analogowych mikrokontrolera, polecamy Ci czujniki fal akustycznych z mikrofonem w postaci modułu z wzmacniaczem operacyjnym, gdzie sygnał napięciowy pochodzący z mikrofonu wzmacniany jest 100-krotnie. Pozwala to na bezpośrednie podłączenie modułu do pinów wejść analogowych Twojego zestawu uruchomieniowego typu Arduino czy też Raspberry Pi. Dla bardziej wymagających mamy czujnik dźwięku - detektor z trzema dodatkowymi wyjściami: Envelope (umożliwia pomiar amplitudy sygnału dźwiękowego przez wejścia analogowe dowolnego mikrokontrolera, wyjściem Gate (pozwala na detekcję przekroczenia ustalonego wcześniej progu amplitudy sygnału - jest to wyjście cyfrowe.) oraz wyjście Audio (analogowy sygnał dźwiękowy, który można podłączyć np. do słuchawek lub głośników). Dla robotyków mamy również czujniki dźwięku w postaci modułu z serii DFRobot Gravity.

Czujniki wibracji

Czujnik wibracji jest czujnikiem fal o znacznie szerszym niż akustyczne paśmie przenoszenia. W naszym sklepie dostępne są czujniki działające w zakresie od 0.001 Hz aż do 1000 MHz, co znacznie zwiększa jego możliwości zastosowań. Stosuje się je między innymi w systemach zabezpieczeń, alarmach samochodowych, układach wykrywania ruchu ciała oraz jako energooszczędne przełączniki. Dostępne w Botland czujniki wibracji dzięki złączu Grove są kompatybilne z większością mikrokomputerów / kontrolerów takich jak Arduino, Raspberry Pi, BeagleBone oraz wielu innych.