Opis produktu: SparkFun Photoacoustic Spectroscopy CO2 Sensor - czujnik gazu CO2 - PASCO2V01 - Qwiic - SparkFun SEN-22956
Czujnik gazu CO2 wyposażony w układ PASCO2V01, który dokonuje pomiarów metodą spektroskopii fotoakustycznej. Zwraca bardzo precyzyjne pomiary CO2 w zakresie od 0 ppm do 32 000 ppm, gdzie najwyższą dokładność osiąga w przedziale od 400 ppm do 5000 ppm. Moduł zawiera również mikrokontroler, który konwertuje dane na bezpośredni odczyt w ppm za pośrednictwem dowolnego z trzech interfejsów komunikacyjnych - I2C, UART i PWM. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność monitorowania stężenia gazu w powietrzu, w aplikacjach zabezpieczających przed zatruciem gazem czy w przedsiębiorstwach stosujących inteligentne systemy wentylacji.
Producent przygotował szereg materiałów dydaktycznych, które znacząco ułatwiają rozpoczęcie pracy z czujnikiem. Na początek sprawdź przewodnik użytkownika!
SparkFun Photoacoustic Spectroscopy CO2 Sensor - czujnik gazu CO2 - PASCO2V01 - Qwiic - SparkFun SEN-22956.
Cechy szczególne modułu
- Pomiary wykonywane są metodą spektroskopii fotoakustycznej, gdzie zintegrowany mikrokontroler wyprowadza bezpośrednie pomiary ppm.
- Uzyskiwane pomiary cechuje wysoka czułość i dokładność, moduł ma możliwość wykrywania nawet bardzo niskich stężeń CO2.
- Metoda fotoakustyczna jest mniej podatna na zakłócenia związane z obecnością innych gazów.
- Czujnik nie wymaga częstej kalibracji i jest odporny na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu zapewnia wysoką stabilność pomiaru.
Uwaga: Czujniki z układem PASCO2V01 wymagają tygodniowego okresu kalibracji, mierząc co 10 sekund. W tym okresie czujnik musi znajdować się na zewnątrz przez co najmniej 30 minut podczas wykonywania pomiarów. Pełne informacje na temat procesu kalibracji można znaleźć w notatce aplikacyjnej PAS CO2 FCS i ABOC (instrukcja) oraz w notatce PAS CO2 Low Power (instrukcja).
Co to jest dwutlenek węgla?
Dwutlenek węgla stanowi kluczowy czynnik, który wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniach. Wysoki poziom CO2 stanowi zagrożenie dla człowieka - w początkowej fazie zatrucia pogarszają się zdolności poznawcze i samopoczucie. Zawartość dwutlenku węgla powinna być na bieżąco monitorowana, a wszelkie odstępstwa od normy należy natychmiast sygnalizować.
Spektroskopia fotoakustyczna - na czym polega?
Spektroskopia fotoakustyczna to metoda analityczna oparta na efekcie fotoakustycznym - zjawisko polega na generowaniu fal dźwiękowych w materiale (cieczy, gazie lub ciele stałym) w wyniku absorpcji promieniowania elektromagnetycznego, takiego jak światło. W spektroskopii fotoakustycznej, próbka jest oświetlana promieniowaniem o określonej długości fali. Gdy cząsteczki próbki absorbują energię światła, dochodzi do lokalnego wzrostu temperatury, co prowadzi do rozszerzenia się materiału i generowania fali akustycznej. Metoda ta może być stosowana do analizy różnych typów próbek, w tym ciał stałych, cieczy i gazów.
Specyfikacja techniczna modułu
- Typ: czujnik gazu CO2
- Wbudowany układ: PASCO2V01
- Metoda pomiaru: spektroskopia fotoakustyczna
- Zakres pomiaru CO2: od 0 ppm do 32 000 ppm
- Dokładność pomiaru: ± (30 ppm + 3% odczytu)
- Najwyższa dokładność pomiaru: od 400 ppm do 5 000 ppm
- Zakres dopuszczalnej temperatury otoczenia podczas pracy: od 0°C do 50°C
- Zakres względnej wilgotności roboczej: od 0% do 85% RH
- Tryby pracy: bezczynny, ciągły, pojedynczy pomiar
- Zakresy napięcia zasilania:
- VDD3.3: od 3 V do 3,6 V (typowo 3,3 V)
- VDD12: od 10,8 V do 13,2 V (typowo 12 V)
- Interfejsy: I2C, UART, PWM
- Adres magistrali I2C: 0x28
- Wyprowadzenia: pola lutownicze, złącza Qwiic