Opis produktu: Mikrokontroler AVR - ATmega8A-PU DIP
Mikrokontroler z rodziny AVR firmy Atmel w 28-nóżkowej obudowie przewlekanej - DIP. Zasilany napięciem z zakresu od 2,7 V do 5,5 V, taktowany sygnałem zegarowym o częstotliwości do 16 MHz. Posiada 8 kB pamięci Flash, 1 kB RAM, 512 B EEPROM.
Specyfikacja ATmegi 8A
- Zasilanie: 2,7 V - 5,5 V
- Taktowanie: do 16 MHz
- Pamięć Flash: 8 kB
- Pamięć RAM: 1 kB
- Pamięć EEPROM: 512 B
- 23 linie wyjścia/wejścia
- Dwa 8-bitowe Liczniki
- Jeden 16-bitowy licznik
- Trzy kanały PWM
- 6 kanałów 10-bitowego przetwornika analogowo-cyfrowego
- Sprzętowe interfejsy komunikacyjne: USART, SPI
- Pięć trybów uśpienia
- Obudowa przewlekana DIP28
W ofercie sklepu również podstawka, rezonatory kwarcowe oraz programatory AVR.
Mikrokontroler ATmega8A-PU DIP
Mikrokontroler ATmega8 już od wielu lat pozostaje jednym z najpopularniejszych procesorów z 8-bitowej rodziny AVR. Dostępna obecnie ATmega8A-PU stanowi nową, poprawioną wersję tego uwielbianego przez amatorów mikrokontrolera. Układ pracuje z częstotliwością taktowania do 16 MHz i oferuje wydajność do 16 MIPS co oznacza, że większość operacji jest wykonywana w trybie 1-cyklowym. Wbudowana pamięć Flash ma pojemność 8 kB, zaś pamięć operacyjna SRAM – 1 kB. Dodatkowo w strukturze układu znajduje się 512 bajtów pamięci EEPROM o liczbie cykli kasowania i zapisu aż do 100 000. Podobnie jak w przypadku pozostałych procesorów z rodziny AVR, ATmega8A-PU także może być programowana na dwa sposoby: za pośrednictwem popularnych, niedrogich programatorów typu ISP, jak i z użyciem interfejsu JTAG, oferującego znacznie większą funkcjonalność, ale wymagającego wykorzystania większej liczby wyprowadzeń GPIO mikrokontrolera.
Moc wbudowanych peryferiów
Ogromną zaletą mikrokontrolerów z rodziny AVR jest łatwość programowania (także z użyciem języka maszynowego – asemblera) i szeroki wachlarz bloków peryferyjnych, znacznie rozszerzających możliwości tych układów. W przypadku procesora ATmega8A-PU (czyli w wersji w obudowie PDIP) do dyspozycji programisty oddano dwa sprzętowe timery 8-bitowe, jeden timer 16-bitowy, zegar RTC, 6-kanałowy przetwornik ADC o rozdzielczości 10 bitów, a także interfejs TWI (kompatybilny z I2C), SPI z obsługą trybów master i slave, czy też programowalny interfejs USART, a nawet komparator analogowy. Obok bloków funkcjonalnych, w strukturze mikrokontrolera ATmega8A-PU znalazł się także szereg zabezpieczeń zapewniających poprawną i stabilną pracę układu. Należą do nich: programowalny timer watchdog, pozwalający na automatyczne resetowanie procesora w wypadku zawieszenia programu głównego, a także układ monitorowania napięcia zasilania (ang. Brown-out Detection), którego celem jest zerowanie mikrokontrolera po wykryciu spadku napięcia zasilania poniżej określonej, programowalnej wartości.
Zaawansowane tryby pracy ATmega8A-PU
Warto dodać, że – pomimo iż mikrokontroler ATmega8A-PU nie należy do specjalizowanej rodziny procesorów o ultra niskim zużyciu mocy – możliwe jest skorzystanie z szeregu obsługiwanych przezeń trybów obniżonego poboru prądu. Ma to szczególne znaczenie w urządzeniach o zasilaniu bateryjnym, gdyż pozwala na programową optymalizację balansu poboru mocy i wydajności obliczeniowej. Jeden z trybów (ADC Noise Reduction) jest dedykowany do zastosowania w urządzeniach, które korzystają z wbudowanego przetwornika analogowo-cyfrowego do wykonywania precyzyjnych pomiarów napięć. ATmega8A-PU może pracować z napięciami zasilania w zakresie od 2,7 V do 5,5 V, co daje sporą elastyczność projektową i pozwala na bezpośrednie łączenie procesora z układami pracującymi zarówno z napięciem rzędu 3 – 3,3V, jak i 5 V.