Czujniki tlenu - budowa i zasada działania
Znaczna część czujników tlenu działa w oparciu o metodę elektrochemiczną, choć można także spotkać sensory wykorzystujące podczerwień, ultradźwięki, a nawet światło laserowe. Czujnik elektrochemiczny bazuje na specjalnym typie ogniwa paliwowego, w którego strukturze znajduje się warstwa tlenku cyrkonu(IV) - wahania stężenia tlenu w powietrzu (wiąże się z tym wynikowe ciśnienie parcjalne tlenu) inicjują reakcję chemiczną, której efektem jest wytworzenie różnicy napięcia pomiędzy elektrodami czujnika. Znajomość krzywej kalibracji umożliwia precyzyjne określenie względnej ilości tlenu w badanej mieszaninie gazów. W przypadku gdy pomiar ma być wykonywany w wodzie, a nie suchym powietrzu, stosowane są sondy galwaniczne - wymagają one napełnienia specjalnego, wewnętrznego zbiorniczka roztworem NaOH o odpowiednim stężeniu.
Moduły czujników tlenu i ich obsługa
Szczegółowe poznanie działania czujników tlenu wymaga zapoznania się z szeregiem zagadnień z zakresu elektrochemii i materiałoznawstwa. Na szczęście, dziś nie trzeba specjalnie przejmować się teoretycznymi niuansami reakcji zachodzących wewnątrz czujnika - dla elektronika-praktyka ważne jest bowiem to, jak podłączyć dany sensor, w jaki sposób należy go zasilać oraz jak wykorzystać dostępny na jego wyjściu sygnał. Także te aspekty stają się znacznie prostsze dzięki zastosowaniu gotowych modułów, kompatybilnych z najpopularniejszymi ekosystemami deweloperskimi, np. DFRobot Gravity czy też Seeedstudio Grove. Przykładowo, moduł SEN0322 z oferty DFRobot jest wyposażony w czteropinowe złącze Gravity, obsługujące interfejs I2C - na płytce, oprócz samego czujnika elektrochemicznego, znajduje się także niewielki mikrokontroler, komunikujący się za pośrednictwem interfejsu UART z samym czujnikiem i konwertujący odebrane dane na wygodną w użyciu postać I2C.
Czujniki tlenu w sklepie Botland
W naszej ofercie znajdziesz szereg modułów z czujnikami tlenu, opracowanych przez największych potentatów na rynku elektroniki modułowej. Do pomiarów stężenia tlenu w pomieszczeniach (np. w aplikacjach kontroli jakości powietrza) polecamy moduł SEN0322 o zakresie pomiarowym od 0 do 25%. Jeżeli zachodzi potrzeba pracy nawet z czystym tlenem, należy zastosować zestaw SEN0496 z wysokiej jakości czujnikiem AO2 CiTiceL. Mamy także fabrycznie skalibrowany moduł SEN0465 oraz zestaw z czujnikami GGC2330-O2 (SEE-19504) oraz MIX8410 (SEE-17917), obydwa marki Seeedstudio.