Opis produktu: Rezonator kwarcowy 12MHz - SMD 5 x 3,2 mm
Rezonator kwarcowy to element elektroniczny, którego zasada działania oparta jest na zjawisku piezoelektrycznym. Jego zadaniem jest stabilizacja częstotliwości drgań oscylatorów elektronicznych. Wykazują się duża precyzją, dlatego znajdują zastosowanie w wielu gałęziach elektroniki jako wzorce częstotliwości lub czasu.
Jak działa rezonator kwarcowy?
Rezonator kwarcowy jest elementem elektronicznym, który działa w oparciu o zjawisko piezoelektryczne. Niewielka płytka wykonana z kwarcu (SiO2) umieszczona pomiędzy elektrodami, pod wpływem przyłożonego napięcia elektrycznego, zostaje wprowadzona w ruch drgający. Zjawisko piezoelektryczne zachodzi na skutek obecności sił rozciągania i ściskania, które oddziałują bezpośrednio na strukturę kwarcu. W ten sposób rezonator staje się źródłem sygnału elektrycznego zmiennego w czasie, o częstotliwości wynikającej z jego wymiarów geometrycznych oraz sił oddziałujących na kwarc.
Gdy wewnętrzny oscylator nie wystarcza - rezonator kwarcowy do mikrokontrolerów
Niekiedy podczas projektowania urządzeń opartych na mikrokontrolerach, może się okazać, że wewnętrzny oscylator mikrokontrolera jest niewystarczający, np. z powodu niestabilnej częstotliwości taktowania. W celu rozwiązania tego problemu zalecane jest podłączenie zewnętrznego źródła częstotliwości w postaci rezonatora kwarcowego. Zwykle mikrokontrolery posiadają wyprowadzenia przeznaczone do podłączenia rezonatora kwarcowego (typowo spotyka się na schematach oznaczenia wyprowadzeń jako “XTAL1” i “XTAL2”). Rezonator kwarcowy jest często używany jako źródło sygnału zegarowego w mikrokontrolerach, ponieważ zapewnia dużo lepszą stabilność częstotliwości niż wewnętrzny zegar mikrokontrolera.
Specyfikacja rezonatora kwarcowego
- Częstotliwość: 12,000 MHz
- Technologia montażu: SMD
- Wymiary: 5 x 3,2 mm
- Oznaczenie: QSDG12M000-SJK
Rezonator kwarcowy 12000 Hz.